Jedną z najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych metod antykoncepcji są tabletki hormonalne. Aby zapewnić skuteczne zabezpieczenie ich wybór powinien być indywidualny i dostosowany do potrzeb kobiety. Wyjaśniamy na czym polega ich działanie i po jakim czasie ich stosowania można zrezygnować z innych środków antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne wpływają na gospodarkę hormonalną kobiety. Wyróżnić możemy te jednoskładnikowe i dwuskładniowe. Pierwsze zawierają tylko jeden hormon z grupy progestagenów. Hamują owulację, zagęszczają śluz szyjkowy, zmniejszając w nim zawartość wody, co utrudnia plemnikom dostanie się do macicy. Ich skuteczność – nawet, gdy stosujemy je idealnie z zaleceniami – jest nieco mniejsza w porównaniu do tabletek dwuskładnikowych. Drugie z kolei zawierają etynyloestradiol zapobiegający dojrzewaniu pęcherzyków jajnikowych i rozrastaniu się endometrium oraz progestagen (gestagen), który hamuje owulację i zagęszcza śluz szyjki macicy, utrudniając penetrację plemników do macicy i jajowodów.
A kiedy właściwie pigułki zaczynają działać? Wszystko zależy od tego, w którym momencie zaczniemy je przyjmować. Jeżeli w ciągu pierwszych 5 dni od rozpoczęcia miesiączki, ich działanie rozpoczyna się od razu, czyli od przyjęcia pierwszej tabletki. Natomiast, jeśli przyjmiemy je w innym momencie cyklu, ich działanie nastąpi po 7 dniach od pierwszej dawki. Z kolei w przypadku tabletek jednoskładnikowych, moment rozpoczęcia ich przyjmowania jest nieistotny – przez pierwsze 7 dni i tak należy stosować inne środki antykoncepcyjne. Warto wspomnieć, że tabletki działają również podczas przerwy na krwawienie miesięczne, o ile przerwa ta nie jest wydłużona. Przy tabletkach ważne jest też to, aby zażywać je o stałej porze – w innym przypadku ich działanie może być zaburzone. Należy też pamiętać, że doustne leki antykoncepcyjne nie chronią przez zakażeniem wirusem HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Facebook Comments

Hits: 567

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *