Obliczanie dni płodnych jest jedną z metod naturalnej antykoncepcji. Ale nie tylko – korzystają z niej również pary starające się o dziecko. Podpowiadamy, jak obliczyć dni płodne samemu.

Przeciętny cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Jego długość liczy się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed następną menstruacją. Mimo że sama owulacja trwa 24 godziny to do zapłodnienia może dojść w przeciągu 5 -7 dni. To właśnie przez tyle dni w organizmie kobiety mogą żyć plemniki czekające na swoją szansę. Najprostszy sposób na obliczenie dni płodnych wygląda następująco:

Pierwszy dzień płodny = liczba dni cyklu – 20 dni (np. pierwszy dzień płodny dla cyklu 28-dniowego wypadnie 8. dnia cyklu; 28–20=8).
Ostatni dzień płodny = liczba dni cyklu – 11 (np. ostatni dzień płodny dla cyklu 28-dniowego wypadnie 17. dnia cyklu; 28–11=17).

W podanym przykładzie okres płodny trwa od 8. do 17. dnia cyklu. Pozostałe dni cyklu kobiety są niepłodne. Natomiast owulacja wystąpi 14. dnia cyklu. Oczywiście takie rozwiązanie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy cykl jest regularny.
Trzeba jednak pamiętać, że każda z nas jest inna. Obliczenie dni płodnych jest więc kwestią indywidualną i powinno opierać się na obserwacji śluzu i mierzeniu temperatury w pochwie. Wyniki pomiarów należy zapisywać w tabeli. Prowadzenie kalendarzyka przez kilka cykli pozwoli dostrzec pewną zależność. Temperatura ciała tuż przed owulacją wzrasta, zazwyczaj o 0,2 stopnia Celsjusza, i utrzymuje się na podwyższonym poziomie aż do następnej miesiączki. W trakcie miesiączki i przed owulacją jest obniżona o te 0,2 stopnia. Obserwacja własnego ciała pozwala więc lepiej poznać przebieg cyklu i z dużym prawdopodobieństwem obliczyć dni płodne i niepłodne. Jednak odstępstwa od reguły się zdarzają. Warto podkreślić, że nie da się konkretnie wyliczyć owulacji, gdy kobieta ma cykle nieregularne (wtedy za dni płodne trzeba uznać aż 75 proc. cyklu). Kalendarz dni płodnych nie do końca sprawdza się jako antykoncepcja również dlatego że niektóre czynniki mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a co za tym idzie cykl miesiączkowy.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *