Jesień rozgościła się u nas na dobre. To więc najwyższy czas, aby rozpocząć przygotowania ogrodu do najchłodniejszej pory roku.

Jesień to nie tylko czas, gdy zbieramy plonu z sadów i ogrodów. To przede wszystkim moment, w którym powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć nasz skrawek ziemi przed zbliżającą się zimą. To dobry czas na sadzenia drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami bądź przesadzenie roślin już rosnących. Trzeba to jednak zrobić przed nastaniem mrozów. Poza tym, aby nasz ogród od pierwszych wiosennych dni urzekał kolorowymi kwiatami warto już teraz posadzić rośliny cebulowe. Najlepiej do tego sprawdzą się tulipany, krokusy, narcyzy, szafirki, hiacynty, lilie czy przebiśniegi.
Nie zapomnijmy też przekopać ziemi, w której uprawiamy nasze rośliny. Ten prosty zabieg napowietrzy glebę i pozwoli jej odpocząć do wiosny. Warto również systematycznie grabić liście. Nie zostawiajmy ich na trawniku, bowiem stworzą wtedy nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę, co sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej.

Gdy pojawią się pierwsze lekkie przymrozki warto okryć matami lub włókniną rośliny wrażliwe na niskie temperatury. Powinniśmy też wyściółkować przestrzeń wokół roślin wieloletnich. Ściółka zabezpieczy rośliny przed mrozem oraz zatrzyma w okresie wiosennym wilgoć w podłożu.

Facebook Comments

Hits: 48

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *