Rodziców, których dziecko staje na ślubnym kobiercu, czeka wiele przygotowań i stresu. To przecież właśnie na nich – zgodnie z tradycją – spoczywa obowiązek organizacji ślubu i wesela.

Rodzice są w pewnym sensie gospodarzami. Z tego też powodu na ich głowie jest wiele obowiązków, którym muszą sprostać. Dawniej wszystko było jasno ustalone. Dziś to, o czym muszą pamiętać jest ustalane podczas rozmów przedślubnych. Trzymając się jednak tradycji, rodzice panny młodej powinni zapłacić za wesele, do kosztów pana młodego należy natomiast zapewnienie alkoholu oraz dojazdu gości. Ponadto rodzice panny młodej powinni pokryć koszty ślubu, fotografa, wynajęcia samochodów dla świadków i gości, a także zespołu weselnego. Z kolei rodzice pana młodego powinni zakupić mu garnitur oraz obrączki, a także wynająć samochód dla młodej pary. Obecnie jednak obowiązek sfinansowania wesela, coraz częściej przejmują na siebie sami młodzi, a jeśli nawet to rodzice zobowiązują się pokryć koszty ślubu i przyjęcia, dzielone są one na pół, lub proporcjonalnie do ilości zaproszonych gości z każdej ze stron. Najlepiej więc przed weselem spotkać się w większym gronie i ustalić, co należy do każdej ze stron.
Do tradycyjnych obowiązków rodziców należy błogosławieństwo pary młodej. Według zwyczaju odbywa się ono w domu panny młodej tuż przed wyjściem do kościoła czy Urzędu Stanu Cywilnego. Poza tym ojciec panny młodej powinien odprowadzić ją do ołtarza i przekazać przyszłemu mężowi. Tuż po przybyciu na salę weselną, rodzice powinni przywitać parę młodą
okrą­głym chle­bem, solą oraz kieliszkami z wo­dą i wód­ką. Ma to symbolizować dobrobyt i szczęście w związku. Poza tym ojciec panny młodej powinien wznieść toast za nowożeńców. Musi też pamiętać, aby na stołach nie zabrakło alkoholu. Ważne jest również, aby rodzice młodych wspólnie żegnali gości.

Facebook Comments

Hits: 386

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *