Szczepić czy nie? Przed takim dylematem staje wielu młodych rodziców. Na temat szczepień i ich bezpieczeństwa powstało już wiele teorii. I pozostaje pytanie, którym należy wierzyć, a którym nie? Na dość kontrowersyjny pomysł – aby przekonać rodziców do szczepień – wpadli mieszkańcy Wrocławia. Społecznik Robert Wagner i adwokat Marcin Kostka stworzyli obywatelski projekt, w myśl którego dzieci posiadające aktualną i pełną kartę szczepień, otrzymywałyby dodatkowe punkty przy przyjmowania do publicznych żłobków i przedszkoli.

73 proc. Polaków sądzi, że szczepionki są bezpieczne dla dzieci, natomiast 37 proc. badanych jest przekonanych o możliwych negatywnych skutkach ubocznych szczepionek – wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej. Mimo to, od kilku lat stopniowo zwiększa się liczba rodziców uchylających się od poddawania dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym. O ile w latach 2006-2010 odnotowywano ok. 4 tys. odmów wykonania szczepienia rocznie, o tyle w latach 2011-2015 ich liczba wzrosła z ok. 5 tys. do ponad 16 tys., a w 2016 roku osiągnęła ponad 23 tys.
A, że apele i wypowiedzi medyków nie są w stanie trafić do części społeczeństwa, społecznik Robert Wagner i adwokat Marcin Kostka stworzyli obywatelski projekt, w myśl którego dzieci posiadające aktualną i pełną kartę szczepień, otrzymywałyby dodatkowe punkty przy przyjmowania do publicznych żłobków i przedszkoli. Autorzy ustawy “Szczepimy, bo myślimy” twierdzą, że wprowadzenie takiego rozwiązania mogłoby zmniejszyć zagrożenie niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Pomysł wydaje się być o tyle trafiony, że dostanie się do publicznych placówek dziecięcych, niejednokrotnie graniczy z cudem. Rodzice więc pozostawieni nieco pod ścianą z pewnością jeszcze raz przemyślą swoją decyzję o rezygnacji ze szczepienia. Poza tym, dzięki takiemu rozwiązaniu, zaszczepione dzieci nie będą mieć kontaktu z tymi niezaszczepionymi, bo te do wspólnego przedszkola po prostu nie zostaną przyjęte. Aktualnie we Wrocławiu trwa zbiórka podpisów pod projektem.

Facebook Comments

Hits: 103

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *