Ziewanie to odruch, który pomaga dostarczyć więcej tlenu do płuc poprzez głęboki wdech, a następnie zmusza osobę do pełnego wydechu. Na czym polega proces ziewania, skąd się bierze i dlaczego ziewamy?
Dlaczego ziewamy?
Ziewanie to odruch, znany również jako „odruch sennego wdechu” i „odruch przeczyszczania gardła”. Uważa się, że ziewanie pomaga stymulować przepływ krwi i tlenu w mózgu. Ziewanie stymuluje również uwalnianie endorfin, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi i mogą pomóc złagodzić uczucie napięcia lub stresu.
Ziewanie to odruch, który ułatwia nam oddychanie i wspomaga dotlenienie krwi. Ziewanie zwiększa również dopływ świeżego, chłodnego powietrza do naszych płuc i mózgu, a rozciąganie zwiększa liczbę bogatych w tlen czerwonych krwinek w naszym krążeniu.
Czy ziewanie jest zaraźliwe?
Zaraźliwe ziewanie to ciekawe zjawisko psychologiczne. Uważa się, że ziewanie jest sposobem regulowania energii organizmu. Czy jednak, tak jak podają obiegowe opinie, ziewanie rzeczywiście może być zaraźliwe?
W ankiecie przeprowadzonej na ponad 1000 uczestników naukowcy odkryli, że ludzie najczęściej ziewali, gdy byli zmęczeni, a ich mózg był najbardziej czujny. Odkryli również, że ludzie byli bardziej skłonni do ziewania, jeśli spędzali czas w ich towarzystwie w ciągu dnia. Stwierdzono, że ziewanie jest zachowaniem społecznym, które jest zaraźliwe wśród ludzi. Zauważył, że gdy jedna osoba ziewnęła, osoba siedząca najbliżej ziewałaby częściej, niż gdyby pierwsza osoba po prostu odetchnęła głęboko.
Ziewanie może być więc zaraźliwe – jeśli jedna osoba ziewa, powoduje to automatyczną reakcję u innych znajdujących się w pobliżu.
Czy tylko ludzie ziewają?
Zaraźliwe ziewanie zaobserwowano u ludzi, szympansów, pawianów gelada, psów, wilków, binturongów (prawie wymarłych) i najprawdopodobniej tamaryn.
Co powoduje ziewanie?
Ziewanie może być odruchem. Może to być również znak, że ktoś jest znudzony, zmęczony lub zestresowany. Jest zwykle spowodowane nudą, brakiem snu, lękiem lub inną stymulacją umysłową.
Ziewanie to odruch wykonywany dobrowolnie lub mimowolnie. Powód, dla którego ziewamy, wciąż nie jest w pełni zrozumiały, ale istnieje wiele teorii wyjaśniających przyczynę tego. Może to być spowodowane brakiem tlenu, ochłodzeniem mózgu przez obniżenie temperatury w głowie lub brakiem snu.
Przyczyną ziewania może być również stres. O tym, w jaki sposób stres powoduje ziewanie naukowcy mówią od dawna. Przewlekły stres prowadzi do ciągłego przemęczenia organizmu, które skutkuje ziewaniem.
Źródło: Portal bezstresowo.com