Maj i czerwiec to miesiące szczególne dla rodziców. Wtedy przecież obchodzimy ich święta. Warto przy tej okazji zatroszczyć się o ich zdrowie. Kilka dni temu ruszyła ogólnoświatowa kampania społeczna #bojatakmowie, która ma na celu podnoszenie świadomości na temat nadciśnienia tętniczego i zachęcenie bliskich do systematycznych pomiarów kontrolnych. Dlaczego? Ponieważ taki pomiar może dać im cenną informację dotyczącą stanu zdrowia, może być wskazówką, że dzieje się coś niedobrego i należy skonsultować się z lekarzem.

Co wiemy o nadciśnieniu?

Nadciśnienie tętnicze jest główną przyczyną umieralności na całym świecie. Szacuje się, że globalnie około 9,4 mln osób każdego roku umiera z tego powodu.  W Polsce nadciśnienie tętnicze jest diagnozowane u około 35 – 40% osób powyżej 18 roku życia. Tym samym problem ten dotyczy od 10 do 12,5 mln dorosłych Polaków. Wpływ na rozwój schorzenia ma tło genetyczne lub też określony styl życia. Wśród czynników ryzyka wymienić można wiek, płeć, nadmierne spożycie alkoholu, brak aktywności fizycznej, nadmierną wagę, nadmierne spożycie soli, palenie i stres.

Nadciśnienie tętnicze krwi jest „cichą”, czasem – szczególnie w początkowym stadium, wręcz bezobjawową chorobą. Przez lata potrafi być niezauważona, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych schorzeń układu krążenia, zwiększających ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest jedynym sposobem na to, aby dowiedzieć się, czy jego wartości są prawidłowe. Badanie ciśnienia krwi jest proste, szybkie i bezbolesne.

Ogólnoświatowa kampania

„Bo ja tak mówię” – brzmi znajomo, prawda? Wielu z nas usłyszało to zdanie przynajmniej raz w życiu od swoich rodziców, którzy mówili nam, jak postępować i co robić dla własnego dobra. Teraz, gdy te dzieci są już dorosłymi osobami, nadeszła ich kolej, by powiedzieć rodzicom, co powinni zrobić dla swojego dobra. – Czas by dziś role się odwróciły, by dziś będąc już dorosłym wziąć na siebie odpowiedzialność i powiedzieć swoim rodzicom, co powinni zrobić dla swojego zdrowia. Bo to może uratować im nawet życie – podkreśla lek. med. Katarzyna Urbańska z Servier Polska, organizatora kampanii w Polsce.

Ideą internetowej kampanii #bojatakmowie jest zachęcenie młodych osób do tego, aby nakłonili swoich rodziców do zmierzenia sobie ciśnienia. Dlaczego? Ponieważ taki pomiar może dać im cenną informację dotyczącą stanu zdrowia, może być wskazówką, że dzieje się coś niedobrego i należy skonsultować się z lekarzem. Wysokie ciśnienie krwi jest bowiem realnym zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i życia szczególnie wśród osób starszych. Skutkiem niekontrolowanego i nieleczonego nadciśnienia tętniczego może być bowiem zawał serca czy udar mózgu.

W ramach kampanii powstała strona internetowa www.bojatakmowie.pl, na której można znaleźć wiele praktycznych informacji dotyczących nadciśnienia tętniczego, a także czynników ryzyka czy zasad prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

Kampania #bojatakmowie (#becauseisayso) jest organizowana przez firmę Servier przy współpracy z Międzynarodowym Towarzystwem Nadciśnienia Tętniczego (ISH) organizującym już drugą w tym roku edycję badania Maj Miesiącem Mierzenia Ciśnienia Tętniczego.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *