Czy można zrzucić 10kg w 13 dni? Wydaje się niemożliwe, ale dieta kopenhaska pokazuje, że jednak tak się da. Z tego powodu jest to dieta, która cieszy się prawdziwą popularnością i coraz więcej ludzi po nią sięga. Jednak czy jest w pełni bezpieczna? Na co należy uważać? O tym w dzisiejszym artykule.

Czym jest dieta kopenhaska?

Jest to jedna z niewielu diet, która daje aż takie efekty i pozwala zrzucić nawet 10kg w zaledwie 13 dni. Jednak wiąże się z tzw. głodówką, gdyż posiłki w sumie mieszczą się w 500-800 kcal, co jest niewiele. Zwłaszcza że człowiek potrzebuje w ciągu dnia przynajmniej 1200 kcal.

Jest to dosyć restrykcyjna dieta, w której znajdziemy jedynie 3 posiłki: śniadanie, lunch i obiad. A menu jest odgórnie zaplanowane, monotonne i nie podlega zmianom

Zasady diety kopenhaskiej

Ogólnie rzecz biorąc, jest to dieta wymagająca dużej dyscypliny i motywacji. Najważniejsze zasady to:

  • Należy trzymać się jadłospisu – nie stosujemy żadnych zamienników, gdyż wtedy dieta traci sens. Należy jednak pamiętać, że dieta nie pokrywa w pełni zapotrzebowania kalorycznego dorosłej osoby (1500 kcal2500 kcal). Bowiem dieta kopenhaska polega na ujemnym bilansie kalorycznym.
  • Pilnuj czasu trwania diety i godzin posiłków – dieta ma trwać dokładnie 13 dni. Jeśli ją wydłużymy, doprowadzimy do niedoborów witamin i minerałów. Skrócenie sprawi, że nie osiągniemy efektów. Posiłki należy jeść między 8-9, 12-14, 16-18.
  • Należy jeść zgodnie z harmonogramem – w tej diecie ogranicza się mocno tłuszcze i węglowodany, a opiera się ją na warzywach, chudym mięsie, jajkach i owocach i kawie.
  • Unikaj produktów zakazanych – nie należy jeść niczego, co nie zostało wpisane w dietę. Nawet nie powinno się sięgać po gumę do żucia
  • Nie uprawiaj sportu – choć jest to zdrowy i prosty sposób, by tracić wagę, to nie jest to wskazane podczas diety kopenhaskiej. Może bowiem zbytnio zaszkodzić.

Przykładowe trzy dni – dieta kopenhaska

Dzień pierwszy

śniadanie: kawa z kostką cukru

obiad: 2 jajka na twardo, szklanka gotowanego szpinaku lub brokułów oraz pomidor

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *