Jeśli spojrzymy na kinematografię wojenną, zwłaszcza o II wojnie światowej, to filmów dziejących się w Europie jest tyle, co dostępne w kasynach online darmowe spiny bez depozytu – mnóstwo. Przykład to tylko Szeregowiec Ryan, Furia, War Horse. Tymczasem o wiele mniej spotkamy filmów o wojnie na Pacyfiku, która wydaje się nieco zapomnianym teatrem działań. Postanowiliśmy jednak stworzyć naszą listę ciekawych filmów z tego działu.

Kokoda

Zaczynamy od ciekawego, lecz mało znanego filmy z 2006 roku. Kokoda to produkcja australijska, która przedstawia nam losy jednego z australijskich batalionów w czasie walk o Kokodę. To bardzo ważny szlak na terytorium Papui i Nowej Gwinei. Bohaterami filmu są niedoświadczeni żołnierze, którzy zostają odcięci od swojej jednostki. Muszą nagle zmierzyć się przez kilka dni nie tylko z Japończykami, lecz także ciężką dżunglą i własnymi słabościami.

Sztandar Chwały/Listy w Iwo Jimy

Jest to zdecydowanie jeden z bardziej ciekawych projektów i udany dublet w wykonaniu Clint Eastwooda. Znany amerykański aktor i reżyser pokazał nam bowiem tę samą bitwę oczami obu stron. Najpierw mamy do czynienia z Amerykanami – zwłaszcza grupą żołnierzy, którzy zostali uwiecznieni na słynnym zdjęciu z flagą na Iwo Jimie. W Listach z kolei bohaterami są dowodzący obroną wyspy generał Kuribayashi oraz Saigo – młody chłopak, któremu daleko do stereotypowego żołnierza gotowego umrzeć za cesarza. Zdaniem większości widzów i krytyków lepszym widowiskiem są Listy, które pokazały wielki tragizm tamtych czasów.

Szyfry wojny

Windtalkers to film z 2002 roku w reżyserii Johna Woo. Głównym bohaterem filmu jest sierżant Joe Enders, który po powrocie ze szpitala dostaje nowe zadanie. Jego podopiecznym zostaje szeregowy Ben Yahzee, członek plemienia Nawaho. Dowództwo wraz z mieszkańcami rezerwatu opracowało bowiem specjalny język, którego japońskie wojsko nie jest w stanie zrozumieć i złamać. Joe jest od początku sceptycznie nastawiony do Bena, zwłaszcza po otrzymaniu rozkazu, że nie może doprowadzić do pojmania żołnierza. Wkrótce zaczynają się walki o Saipan.

Cienka Czerwona Linia

Ekranizacja powieści Jamesa Jonesa z 1998 roku w reżyserii Terrence’a Malicka to antywojenne kino, które doczekało się 7 nominacji do Oscara. Jesteśmy tutaj świadkami walk o Guadalcanal w 1942 roku, które były jednym z punktów zwrotnych w czasie wojny na Pacyfiku. Cienka Czerwona Linia to jednak kino antywojenne, w którym ukazywane jest okrucieństwo, bezsensowna śmierć, wpływ, jaki wojna ma na pojedyncze jednostki. Film ten odznacza się świetną obsadą aktorską, jak i zdjęciami, wyjątkową muzyką Hansa Zimmera.

Unbroken

Tym razem film z perspektywy jeńca wojennego. Louis Zamperini to sportowiec, którego świetna kariera zostaje przerwana przez wojnę. Zostaje skierowany na Pacyfik jako jeden z członków załogi bombowca. Pewnego dnia podczas patrolu jego samolot rozbija się na morzu. Wraz z innymi członkami zmuszony jest do dryfowania przez prawie 50 dni, po czym zostaje wyłowiony przez Japończyków. Trafia do niewoli, gdzie staje się obiektem obsesji komendanta – Mutsushiro Watanabe. Musi zatem przejść wiele prób, od których zależy jego życie.

Midway

Midway to film z 2019 roku, za który zabrał się sam Roland Emmerich, mistrz kina katastroficznego. Prezentuje on nam początek wojny na Pacyfiku, którego kulminacją była właśnie bitwa o Midway. To znane z podręczników stracie między lotniskowcami, które odwróciło losy wojny. Poznajemy tu zarówno amerykańskich dowódców, kryptologów, jak i zwykłych żołnierzy, lotników. Po drugiej stronie zaś znajdują się Japończycy z własnymi motywacjami. W filmie roi się od CGI, jednak niektóre sceny walk są niezwykle dynamiczne i efektowne.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *