Antybiotyki są lekami stosowanymi w leczeniu wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych – hamują lub całkowicie je zabijają. Stosowane w nadmiarze tracą jednak swoje właściwości.
Antybiotyki możemy podzielić na te naturalne, i te otrzymane drogą syntezy chemicznej. Zarówno jedne, jak i drugie są stosowane w terapii zakażeń bakteryjnych. Nie są skuteczne w starciu z wirusami. Dlatego też, gdy sięga się po nie z błahych powodów lub bez medycznego uzasadnienia, osłabiamy organizm. W efekcie możemy osiągnąć odwrotny skutek – spowodować, że bakterie staną się na nie odporne.
Antybiotyki różnią się spektrum czyli zakresem i siłą działania przeciwbakteryjnego. Dlatego też należy je zażywać wyłącznie z przepisu lekarza, który dobiera lek według ściśle określonych wskazań. W przypadku tych bakteriobójczych efekt jest zwykle szybki i poprawa może nastąpić już po dobie leczenia. Antybiotyki bakteriostatyczne działają wolniej – efekt może być zauważony dopiero po 2-3 dobach. Trzeba jednak pamiętać, że antybiotyki to leki, które wymagają dyscypliny. Nie wolno więc zmieniać dawek, przerywać kuracji lub podawać leków o innej niż wyznaczonej porze.
Należy pamiętać, że antybiotyk oprócz eliminowania chorobotwórczych bakterii, niszczy również drobnoustroje, stanowiące florę naturalną (fizjologiczną), która chroni przed różnymi zakażeniami. Niekorzystnym następstwem antybiotykoterapii może też być usuwanie naturalnej jelitowej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, na którą składają się liczne szczepy bakteryjne, zwłaszcza bakterii beztlenowych. Są one barierą dla bakterii chorobotwórczych, odgrywają rolę w metabolizmie różnych substancji w przewodzie pokarmowym i wytwarzają witaminy. Dlatego też biorąc antybiotyk, należy brać również odpowiednie leki osłonowe i sięgać po jogurty. W ten sposób nie utracimy odporności. Pamiętajmy też, że po antybiotyk nie należy sięgać „na wszelki wypadek”. Każde sięgnięcie po antybiotyk należy skonsultować z lekarzem.