Wysokie lub niskie, naturalne lub sztuczne, trudno bez nich wyobrazić sobie święta. Ich dekorowanie sprawia nam wiele radości. Czy zastanawiałyście się jednak kiedyś, skąd się wzięła tradycja ubierania choinek?
Choinkowa tradycja narodziła się w Alzacji w roku 1495. Tam też wystawiano drzewka udekorowane ozdobami z papieru i zawieszonymi jabłkami odnosząc się do pierwowzoru drzewka rajskiego. Choinki błyskawicznie zdobyły popularność w protestanckich Niemczech, a później w kolejnych państwach europejskich.
Do Polski tradycję dekorowania choinek przynieśli również niemieccy protestanci w okresie zaborów. Na początku ubierano je jedynie w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka czy jemioła, oraz zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj (znany jeszcze z obchodów Święta Godowego) dekorowania snopu zboża, zwanego Diduchem. Co ciekawe, w kościele katolickim zwyczaj dekorowania choinek był przyjmowany niechętnie. Dopiero po czasie zaczęto wiązać znaczenie choinki z symbolika biblijnego „drzewa poznania dobra i zła.”