Amerykańskie święto Halloween – mimo że wzbudza ogromne kontrowersje – z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju. Zdecydowana większość z nas nie doszukuje się w nim negatywnych kontekstów, a traktuje jedynie jak doskonałą okazją do spotkania z przyjaciółmi i zorganizowania imprezy pełnej przerażających dekoracji.

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Do nas przywędrowało ono w latach 90. I mimo że budzi ogromne kontrowersje, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju.
Tradycyjnie noc Halloween obchodzona jest w wieczór 31 października i kojarzy się ze świętem zmarłych. W przeciwieństwie do polskiego dnia Wszystkich Świętych jest okazją nie do zadumy, ale do hucznej zabawy.
W związku z pogańską genezą, Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego oraz innych kościołów protestanckich, a także Świadków Jehowy.
Noc z 31 października na 1 listopada jest także ważnym świętem w Kościele Szatana. Z tegoż powodu Kościół rzymskokatolicki potępia Halloween i utożsamia je z kultem Szatana. W ostatnich latach można jednak zauważyć, że w naszym kraju część społeczeństwa nie doszukuje się negatywnych kontekstów, a Halloween traktuje jedynie jak doskonałą okazją do spotkania z przyjaciółmi i zorganizowania imprezy pełnej przerażających dekoracji.
Z tej okazji część z nas organizuje na przykład maratony horrorów, inni wybierają się do Domu Strachów, jeszcze inni stawiają na typową domówkę ze strasznymi grami w rolach głównych. Jeśli planujemy obchodzenie tego święta, pamiętajmy o jego niezbędnych symbolach takich jak na przykład wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp. Jeśli zwykła posiadówka w domu nam nie wystarczy można zorganizować imprezę przebieraną. Najlepiej przebrać się za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice. Noce w stylu Halloween coraz częściej organizowane są również w klubach i pubach.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *