Każdy lubi bogactwo. Można sobie wmawiać, że pieniądze szczęścia nie dają, ale bez wątpienia znacząco nas do niego przyciągają. Osiągając ponadprzeciętne przychody – bez względu czy chodzi o prowadzenie firmy, czy kasyna online, które oferuje gry hazardowe za darmo online, przestajemy zwracać uwagę na rzeczy potrzebne do życia codziennego i skupiamy się na zwiększaniu swojego statusu – nowy samochód, duży, piękny dom oraz ubrania z najnowszych kolekcji. W przypadku mężczyzn raczej trudno mówić o biżuterii, ale jest jeden gadżet, który świadczy o jego statusie społecznym. Ekskluzywny zegarek wykonany z rzadkich kruszców i pochodzący z limitowanej serii może mieć ogromną wartość rynkową, a bogacze bardzo chętnie ubiorą na rękę coś, czego nie ma nikt inny na świecie.

Poniżej zaprezentowane zostaną najdroższe zegarki na świecie, o których często najbogatsi mogą pomarzyć, ponieważ praktycznie nie można ich już zdobyć.

Grandmaster Chime Ref. 6300A-010 – 31 000 000 dolarów

Zegarek został wyprodukowany w 2019 roku przez największego producenta luksusowych zegarków na świecie. Za tak absurdalnie wysoką cenę odpowiada przede wszystkim logo Patek Philippe – nazwa firmy, która już prawie 200 lat produkuje najbardziej rozchwytywane luksusowe szwajcarskie zegarki na świecie.

Gadżet ma 4 tarcze, które przedstawiają podstawowe informacje na temat daty i aktualnego czasu. Został wykonany wyłącznie z luksusowych materiałów i cieszy oko pięknym eleganckim wykonaniem, które nadaje mu oryginalny wygląd. Jedyny model Grandmaster Chime Ref. 6300A-010 został wyprodukowany na 175 rocznicę działalności Patek Philippe. Rekordowa cena może dziwić szczególnie ze względu na rok produkcji – poprzednie rekordy należały głównie do urządzeń, które działają nieprzerwanie od dziesięcioleci. Prawdopodobnie głównym czynnikiem decydującym o jego ostatecznej wartości było to, że został sprzedany na aukcji charytatywnej.

Henry Graves Supercomplication – 23 983 000 dolarów

To jeden z najbardziej skomplikowanych pod względem mechanicznym zegarków na świecie. Został wykonany w 1933 roku. Materiałem, z którego został stworzony, jest 24-karatowe złoto. Zegarek składa się z 920 części, wśród których znajduje się 430 śrub, 110 kół zębatych, 120 części zdejmowanych i 70 niewielkich, ręcznie wykonywanych klejnotów.

Zegarek odznaczał się nadzwyczajną funkcjonalnością. Posiada wskazówki minutowe i godzinne. Dodatkowo prezentował kalendarz do 2100 roku, wyświetla fazy księżyca, wskazania czasowe dla wschodu i zachodu oraz mapę nieba nocnego dla Nowego Jorku dla 40 stopni i 41 minut szerokości geograficznej półkuli północnej.

Producentem tego mechanicznego dzieła sztuki jest Patek Philippe. Jego początkowa cena nie była wcale taka wysoka. W 1925 roku został zakupiony przez Henry’ego Gravesa za 15 000 dolarów (po uwzględnieniu inflacji – około 220 000 dzisiejszych dolarów). W międzyczasie przechodził przez kilka rąk, osiągając coraz wyższe ceny. Podczas aukcji z 11 listopada 2014 roku udało się osiągnąć rekordową sumę, wynoszącą prawie 24 000 000 dolarów.

Paul Newman Daytona Ref. 6239 – 17 753 000 dolarów

Kiedy ktoś myśli o drogich zegarkach przed jego głowie pojawia się myśl „Rolex”. To prawda, że ta założona ponad wiek temu szwajcarska firma wytwarzające luksusowe zegarki ma na swoim koncie kilka bardzo drogich modeli, ale jeśli chodzi o najdroższe zegarki świata, to Rolex musiał uznać wyższość firmy Patek Philippa. Mimo wszystko popularny producent ma na swoim koncie kilka wyjątkowo drogich egzemplarzy, wśród których króluje Paul Newman Daytona Ref. 6239.

Nazwa zegarka odnosi się do systemu opracowanego przez firmę Rolex, który był w stanie mierzyć czas rajdowców i pomagać w obliczaniu średniej prędkości. Daytona to ukłon w stronę miasta, które na początku XX wieku bardzo często organizowało wyścigi samochodowe. Zegarki były produkowane w trzech seriach (co kilkadziesiąt lat) i trzy najdroższe do tej pory urządzenia firmy Rolex należą do serii Paul Newman Daytona.

Zegarek pojawił się na rynku w 1963 roku i należał do amerykańskiego aktora Paula Newmana. Mężczyzna spopularyzował noszenie zegarków na ręce poprzez nieustanne noszenie go podczas swojej kariery rajdowej. Jakiś czas później gadżet przeszedł w ręce chłopaka córki Paula Newmana, a w 2017 roku został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za zawrotną sumę prawie 17 753 000 dolarów. Cena z pewnością zrobi wrażenie na każdym, ale mało kto byłby w stanie wydać tyle pieniędzy na gadżet – nawet gdyby wygrał w wielkiej loterii lub gry w kasyno z bonusem na start bez depozytu, które jak wiadomo, często osiągają tak dużą pulę nagród.

Patek Philippe przebija wszystkich innych producentów

Pomimo tego, że to właśnie Rolex jest czołowym światowym producentem, który osiąga przychód roczny liczony w  wielu miliardach dolarów, to właśnie Patek Philippe bije wszystkich innych w branży na głowę, jeśli chodzi o ceny pojedynczych egzemplarzy. Kiedy Rolex skupia się na zegarkach, które sięgają ceny od kilkudziesięciu tysięcy w górę, Patek tworzy prawdziwe małe dzieła sztuki, które regularnie trafiają na aukcje, gdzie ich ceny przekraczają wiele milionów dolarów. Wystarczy spojrzeć na rankingi najdroższych modeli w historii. W pierwszej setce znajduje się około 80 zegarków firmy Patek Philippe.

Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco:

  1. Grandmaster Chime Ref. 6300A-010 – Patek Philippe,
  2. Henry Graves Supercomplication – Patek Philippe,
  3. Paul Newman Daytona Ref. 6239 – Rolex,
  4. Stainless Steel Ref. 1518 – Patek Philippe,
  5. Gobbi Milan “Heures Universelles” Ref. 2523 – Patek Philippe,
  6. Stainless Steel Ref. 5016A-010 – Patek Philippe,
  7. Titanium Ref. 5208T-010 – Patek Philippe,
  8. Daytona Unicorn Ref. 6265 – Rolex,
  9. Gold Chronograph Ref. 1527 – Patek Philippe,
  10. Worldtimer Guilloché Ref. 2523/1 – Patek Philippe.

To wszystko świadczy o kunszcie i kultywacji wiekowej tradycji, która nawet na chwilę nie opuszcza twórców najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie. Dlatego można być pewnym, że Patek Philippe w ciągu najbliższych dekad pobije kolejne rekordy, a jeśli dojdzie do sprzedaży któregoś z najstarszych ekskluzywnych modeli, można spodziewać się, że cena może osiągnąć jeszcze większy, absurdalny pułap.

Czy nowoczesne zegarki elektroniczne osiągną kiedyś status luksusu?

Dzisiaj, jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem zegarka dla siebie, to ma na myśli przede wszystkim popularne smartwatche, które znacząco przebijają swoich poprzedników pod względem możliwości. Stworzenie urządzenia elektrycznego, które będzie cechowało się dziesiątkami różnych funkcji, jest relatywnie proste. Dzisiaj nawet prosty smartband za kilkadziesiąt złotych dosłownie połyka pod względem możliwości nawet największe mechaniczne arcydzieło wykonane przez firmę Rolex czy Patek Philippe. Jednak raczej niemożliwe jest, żeby jakikolwiek smartwatch osiągnął taki status, jak luksusowy zegarek ze średniej półki.

Pierwszym powodem jest żywotność. Nawet najlepsza elektronika może się zepsuć – jeszcze nie opracowano takich układów scalonych, które zapewniałyby kilkadziesiąt lat działania. Druga kwestia to nieustanne usprawnienia. Smartwatch sprzed 5 lat dzisiaj jest bardzo prosty i przestarzały. Z kolei luksusowy zegarek zachowuje swoją elegancję przez dziesięciolecia.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *