Biuro Studiów i Analiz Sądu Najwyższego przedstawiło obszerną analizę dotyczącą między innymi klauzul abuzywnych. W prostym tłumaczeniu chodzi frankowiczów i o umowy zawierające niedozwolone zapisy. W myśl tej właśnie decyzji uznano, że kredyty frankowe były kredytami złotowymi i jedynie indeksowanymi do waluty obcej.

Uznanie klauzul indeksacyjnych za nieważnie nie może zaś być przeprowadzone na szkodę klienta. Dodatkowo twórcy analizy twierdzą jednak, że wszystkie udzielone kredyty we frankach należy traktować tak samo.

Takie stwierdzenie to duży problem dla sektora banowego. Dlaczego? Jeśli banki będą chciały zachować proklienckie podejście do zawartych umów mogą ponieść gigantyczne straty. W konswekwencji może również ucierpieć cała gospodarka.

Według ekspertów skumulowana wartość kredytów udzielonych w walucie szwajcarskiej w bankach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych przekracza 80 mld zł! Po decyzji Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego notowania wielu z nich spadły. Najwięcej straciły Millennium, Santander, mBank, PKO BP, Getin Noble oraz ING.

Do bezpłatnych konsultacji w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich zaprasza Kancelaria Odszkodowawcza AE

tel. (34) 324-24-31
tel. 730-778-772

 

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *