Jeżeli posiadasz więcej niż 1 ha ziemi, ustawa zobowiązuje Cię do zawarcia ubezpieczenia OC rolników.

OC rolników

OC rolników to nie jedyne obowiązkowe ubezpieczenie, jakie musisz zawrzeć. Warto pamiętać jednak o tym, że o ile OC obejmuje szkody wyrządzone przez zwierzęta typowo gospodarskie, jak krowa, koza, o tyle z psami bywa różnie. Najlepiej dokupić wtedy jeszcze OC w życiu prywatnym, aby mieć pewność, że w przypadku jakiejkolwiek szkody nie my zostaniemy obciążeni kosztami wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie budynków gospodarskich

Idąc za ciosem, zostając rolnikiem, istnieje możliwość, że nabyliśmy w inwentarzu także budynki gospodarskie. Stodoła, chlewnia, dom jednorodzinny – te wszystkie pomieszczenia z momentem wejścia w akt własności musimy obowiązkowo ubezpieczyć. Warto pamiętać jednak o tym, że wówczas ubezpieczyciel odpowiada jedynie za szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych. Warto pomyśleć o dokupieniu dodatkowego ubezpieczenia domu wraz z jego wyposażeniem.

Ubezpieczenie upraw

Rolnicy otrzymują także dopłaty do upraw. Warto rozeznać się w temacie, gdy będziesz chciał uprawiać rzepak, czy pszenicę. Akcja rolna rozpoczyna się zawsze na wiosnę i jesień.

PAMIĘTAJ:

Obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników, jak i budynków gospodarskich podlegają obowiązkowemu wypowiedzeniu w przypadku chęci zmiany ubezpieczyciela. Wypowiedzenie musimy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed ostatnim dniem ubezpieczenia. Mówiąc prościej, najlepiej zrobić to kilka dni przed wznowieniem się polisy, tak, aby wszystko zaczytało się w systemach. W przypadku braku wypowiedzenia, polisy przedłużają się automatycznie na następny rok i nie ma możliwości ich zerwania. Jedyny wyjątek stanowi sprzedaż ziemi, czy gospodarstwa.

Paulina Kwiatkowska

Agent PZU

paulkwiatkowska@agentpzu.pl

Tel. 606 507 171

Ubezpieczenia Paulina Kwiatkowska

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *