O to, co mamy najcenniejsze, powinniśmy najbardziej dbać. Wręcz obowiązkowym wydaje się być więc zawarcie ubezpieczenia domu lub mieszkania w jednej z firm ubezpieczeniowych.
Ubezpieczenie domu – ubezpieczenie dobrowolne
W odróżnieniu od obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodowego, ubezpieczenia domu/mieszkania jest dobrowolne. Polskie prawo nie reguluje od nas tego obowiązku. Wyjątkiem jest wzięcie kredytu pod zakup. Wtedy trzeba zawrzeć umowę na same mury i dach na kwotę, którą jesteśmy winni bankowi. Nie ma się czemu dziwić, nikt nie chce być stratny. Bank chce mieć pewność, że odzyska swoją należność.
PZU Dom – wariant od wszystkich ryzyk
Produkt PZU Dom daje nam obecnie najszersze zabezpieczenie na rynku. Oprócz kilkudziesięciu zdarzeń losowych, mamy tutaj także do czynienia z nieumyślnym działaniem człowieka i zwierząt. Krótko mówiąc, jeśli do naszego domu zakradnie się kuna i zniszczy nam podbitkę, ubezpieczenie pokryje te szkody. Jeśli przelejemy kwiatka i napuchną nam panele – powinniśmy otrzymać odszkodowanie.
Mury i pokrycie dachowe
To właśnie tego ubezpieczenia wymaga od nas bank, jeśli bierzemy kredyt pod budowę domu/mieszkania. Sprawy odszkodowań dotyczą jednak tylko murów i pokrycia dachowego, nie ma tutaj mowy o ubezpieczeniu wnętrza i wszystkich sprzętów. Nie mów więc i nie myśl, że masz wszystko ubezpieczone, gdyż jest to mylne myślenie! W razie pożaru czy zalania swoją kwotę otrzyma bank, a ty zostaniesz z niczym.
Wyposażenie, przepięcia, kradzież
Całe wnętrze jest sprawą indywidualną każdego z nas i bank nie ma tutaj nic do tego. Trzeba pamiętać, że produkt PZU Dom obejmuje przepięcia, kradzież, zalanie, oczywiście, jeśli nie będzie rażących zaniedbań ze strony właściciela. To tylko od nas zależy, na ile tysięcy ubezpieczamy swoje wnętrza. Wszystko wchodzi w skład tego produktu – meble, pościele, ubrania. Sam będziesz zdziwiony, za ile tysięcy mogło się tego uzbierać. Można także dokupić szklane przedmioty od stłuczenia, czyli płyty indukcyjne, szyby w kominkach, czy nawet te w oknach wybite przez wiatr.
OC w życiu prywatnym
Ubezpieczenie obejmuje zwłaszcza szkody chodnikowe, jeśli ktoś poślizgnie się i złamie nogę przed Waszą posesją. Działa także w przypadku szkód zalaniowych w mieszkaniu. Nigdy tak naprawdę nie wiemy, jakie kosztowności mają sąsiedzi, mieszkający pod nami. Dodatkowo zadziała jeśli nasz piesek nieumyślnie wypadnie komuś pod samochód czy dziecko niechcący porysuje komuś samochód.
Dom ma się tylko jeden
Proszę Cię, pamiętaj o tym, że zazwyczaj w życiu dorabiamy się tylko jednego domu/mieszkania, dlatego warto dbać o niego najlepiej jak umiemy. Ubezpieczenie mieszkania na wysokim poziomie to koszt rzędu 150-200 złotych ROCZNIE! Nie jest to więc aż trak wielka kwota, jak mogłoby się wydawać.
Paulina Kwiatkowska
Agent PZU
paulkwiatkowska@agentpzu.pl
Tel. 606 507 171
Odwiedź facebook

Odszkodowania Śląsk

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *