Usługi geodezyjne – co trzeba wiedzieć?

Geodezja stanowi naukę zajmującą się wyznaczaniem kształtu Ziemi, jej przestrzeni i szczegółowym, matematycznym ustaleniem położenia danych punktów. Pomiary lokalne prowadzone poprzez geodetów są wskazywane na rozmaitego rodzaju opracowaniach graficznych, mapach, profilach i są uwzględniane na wielu materiałach o profilu prawnym. Geodeta, to osoba jaka proponuje własnym klientom rozmaitego typu usługi geodezyjne Kraków. Obecnie na każdym kroku działa jakaś firma geodezyjna, która ma swój cennik usług geodezyjnych.

Czym zajmuje się geodezja?

Geodezja jest praktycznym wykorzystaniem wiedzy z poziomu geometrii w opisie przestrzeni ziemi oraz Ziemi jako planety. Wyznacza wielkość oraz typ Ziemi, natomiast też wspólne usytuowanie punków na jej przestrzeni. Zajmuje się wymiarami terenu całej planety czy jej części. Geodezja mniejsza (całkowita) obejmuje pomiary o promieniu do 15,6 km, natomiast geodezja większa zajmuje się pomiarami na całych powierzchniach, o przestrzeni powyżej 750 kilometrów kwadratowych z zawarciem sferycznego kształtu Ziemi.

Jak zostać geodetą?

Każdy, kto chce w przyszłości zostać geodetą, musi mieć odpowiednie wyniki z matury. Nie jest za prosto dostać się na studia geodezyjne – na jedno miejsce ponieważ wypada aż 6 chętnych. Również, każdy przyszły geodeta musi mieć co najmniej dobre wyniki z
przedmiotów takich jak matematyka, fizyka oraz geografia. Należałoby też zaznaczyć, iż przedmioty owe są mile widziane w obszarze rozszerzonym.
Czym zajmuje się geodeta?

Określanie granic działki to nie jedne działanie geodety. Geodeta jako pierwszy wchodzi na budowę oraz ostatni z niej schodzi. Jego praca jest niezwykle odpowiedzialna, natomiast mankamenty mogą być drogie, więc geodeta okazywać się musi wielką dokładnością. W wypadku osiedla lub wysokiego biurowca, mała wada pomiarów może zrobić dużą różnicę. Geodeta może w tenże sposób narazić przedsiębiorcę na kolejne wydatki, przechodzące w dziesiątki oraz setki tysięcy złotych. Niekiedy działa też w spółkach górniczych, lub poszukiwawczych. Dokonuje opisu rzeźby terenu lub przekroju złóż mineralnych. Pewni geodeci szacują wartości działek w podłożu o stworzoną poprzez nich specyfikację geodezyjno-kartograficzną. Geodeta może piastować też stanowisko urzędnicze czy działać w pewnych jednostkach administracji rządowej jak np. Ministerstwo Infrastruktury, czy Główny Urząd Geodezji oraz Kartografii. Bywa, iż to, co robi geodeta, nieco występuje poza ww. zasięg.

Co zawiera mapa do celów projektowych

Projekty geodezyjne oraz tworzenie mapy geodezyjnej, to przeważnie oferowane poprzez geodetów usługi geodezyjne. Mapa do celów projektowych to mapa, na jakiej projektant wrysowuje projektowany dom i możliwości podłączenia go do mediów, takich jak np. woda, prąd lub kanalizacja. Zgodnie z regulaminami robi się ją w skali 1:500 na dokumentach uzyskanych z odpowiedniego Starostwa Powiatowego. Rolą, która ma geodeta, jest wymierzyć oraz nanieść na tejże mapie wszelkie elementy, jakich brakuje oraz wyeliminować owe, jakich już na działce nie ma.

 

Artykuł Partnera: https://hilevelgeodezja.pl/

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *