Dobra lokalizacja i przystępna cena mają ogromne znaczenie przy wyborze mieszkania, ale na uwadze trzeba mieć szereg innych kwestii. Trudno mówić o komforcie użytkowania lokum, gdzie nie można nawet wbić przysłowiowego gwoździa w ścianę. Z takimi ograniczeniami trzeba się liczyć w przypadku najmu, ale jako właściciele mamy już zdecydowanie większą swobodę działania. Na zakupie nieruchomości się przecież nie kończy, później przychodzi czas na zaaranżowanie wnętrz zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami, oczekiwaniami i preferencjami.

Mieszkanie, które nie sprawi problemów aranżacyjnych

Aranżacja mieszkania może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie dla kogoś, kto nie ma wiedzy ani doświadczenia w urządzaniu wnętrz. Należy wobec tego zastanowić się jeszcze przed zakupem lokum, jakie są nasze rzeczywiste potrzeby, czego dokładnie oczekujemy, co chcemy uzyskać. Ilość, rodzaj, metraż, układ pomieszczeń i zastosowane rozwiązania technologiczne oraz funkcjonalności – czeka nas wiele decyzji do podjęcia. Pierwszym krokiem będzie wobec tego zidentyfikowanie swoich potrzeb i stworzenie konkretnego planu. Mając mieszkanie, zwykle chcemy wprowadzić jakieś modyfikacje w jego pierwotnym układzie typu wyburzenie czy postawienie ściany działowej, zmiana rozmieszczenia grzejników lub gniazdek elektrycznych. Przy wyborze mieszkania trzeba wobec tego uwzględnić ewentualne zmiany lokatorskie, czy są w ogóle możliwe do przeprowadzenia. Niekiedy trzeba liczyć się z ograniczonymi możliwościami aranżacyjnymi.

Wybierając mieszkanie, na uwadze powinno się mieć wielkość powierzchni użytkowej. Warto wybrać takie, które pozwoli w łatwy i szybki sposób na urządzenie zgodnie z naszą wizją aranżacyjną. W przypadku kupowania mieszkania w stanie deweloperskim, czyli z wyposażeniem, należy ocenić je pod kątem jakości zastosowanych materiałów i wykończenia. Rozmieszczenie poszczególnych elementów także ma znaczenie. Podobnie jak rozkład mebli, który zwykle uzależniony jest od dostępnego metrażu i układu pomieszczenia. Przy wyborze mieszkania zawsze trzeba zwrócić uwagę na instalacje dotyczące wentylacji, wody, kanalizacji, ogrzewania i elektryczności.

Artykuł powstał we współpracy z MAXON – Biuro nieruchomości

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *