Niemal w każdym domu znaleźć można płytki – czy to w łazience, czy w przedpokoju, kuchni, a nawet w salonie. Ich pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Gorzej jest niestety z fugami, w których powstają specyficzne zabrudzenia. Są jednak sposoby – i to na dodatek domowe – dzięki, którym możemy je wyczyścić i sprawić by odzyskały dawny blask.

W szczelinach fugowych gromadzi się woda i brud – są to więc idealne warunki do rozwoju bakterii, grzybów i mikroorganizmów. Przydatna do walki z nimi będzie przede wszystkim… szczoteczka do zębów – najlepiej półtwarda lub miękka. Te twarde mogą przy okazji porysować powierzchnię płytek bądź nawet uszkodzić same fugi.

Domowe sposoby na lśniące fugi

Skutecznym sposobem na wyczyszczenie fug jest… płyn do czyszczenia WC, który zawiera w swoim składzie chlor. Na pół litra wody wlewamy pół litra płynu. Szczoteczkę moczymy w roztworze i czyścimy. Koniecznie załóżmy gumowe rękawiczki ochronne. Zadbajmy również o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, by nie zaszkodziły nam unoszące się w powietrzu drażniące opary.

Poza tym chcąc wyczyścić fugi, możemy sięgnąć po proszek do pieczenia. Rozprowadźmy go wzdłuż wilgotnych fug i pozwólmy, aby się rozpuści. Następnie (po około 30 minutach) zmyjmy go, używają do tego wilgotnej gąbki bądź ściereczki.

Fugi możemy wyczyścić również pastą do zębów. Pamiętajmy jednak, aby po kilkunastu minutach po szorowaniu, zmyć pastę letnią wodą.

Czyszczenie fug proszkiem do pieczenia także należy do jednych z najpopularniejszych recept na porządek w łazience, kuchni czy korytarzu. Mikstura na bazie proszku skutecznie wyeliminuje tłuste naloty, kamień oraz rdzę. Jak ją przyrządzić? Wsypujemy do miseczki kilka opakowań proszku do pieczenia i zalewamy całość odrobiną ciepłej wody. Gęstą papkę rozprowadzamy na spoiny, czekamy 30 minut, szorujemy szczoteczkę, a na koniec myjemy czystą wodą.

Innym sposobem na pozbycie się zabrudzeń na fugach jest sięgnięcie po sodę. Wystarczy wymieszać ją ze 100 ml wody. Taką pastę nakładamy na fugi i zostawiamy na 30 minut. Potem czyścimy powierzchnię szczoteczka, a następnie zmywamy ciepłą wodą.

Pleśń i grzyby usuniemy też specjalnym roztworem octu z wodą. Mieszamy 100 ml octu, 100 ml wody i dodajemy opakowanie sody oczyszczonej. Gotową pastę nanosimy na fugi i czekamy 30 minut, a następnie zmywamy ciepłą wodą. Czystość gwarantowana!

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *