Masz problemy z poruszaniem ręką? Po przebudzeniu masz uczucie sztywności barku? Nawet delikatny dotyk sprawia ci ból? Sprawdź, czy nie nabawiłaś się zapalenia stawu barkowego. Jak je rozpoznać i w jaki sposób sobie z nim radzić?

Czym jest zapalenie?

Staw barkowy jest odpowiedzialny za największy zakres ruchomości kończyny górnej. Na urazy z nim związane narażeni są nie tylko sportowcy. Można się ich bowiem nabawić zarówno podczas aktywności fizycznej, jak również wykonywania najprostszych codziennych czynności jak np. wieszanie zasłon, mycie okien czy malowanie ścian. Dolegliwości ze strony stawu barkowego są więc powszechne. W zdecydowanej większości – jeśli nie doszło do zwichnięcia – ból mija samoistnie, bez konieczności stosowania zaawansowanego leczenia.

Istnieje jednak ryzyko, że na ich podłożu rozwinie się proces zapalny. Zapalenie stawu barkowego jest związane z procesem zapalnym mającym miejsce w samym stawie. To jedna z najczęstszych dolegliwości barku, która dotyka zarówno osoby starsze, jak i młode. Może być ona wynikiem urazu, braku mazi stawowej (co doprowadza do urazu) lub RZS. Choroba może mieć przebieg ostry, podostry lub przewlekły.

Jak rozpoznać zapalenie?

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia stawu barkowego jest ostry ból, który niemal z każdym dniem przybiera na sile. Staw w tym czasie jest spuchnięty i zaczerwieniony. Do tego występuje ograniczenie w zakresie ruchomości kończyn i uczucie sztywności barku po przebudzeniu. Jeśli borykasz się z tego typu objawami, powinnaś zgłosić się do lekarza ortopedy bądź reumatologa.

W przypadku potwierdzenia zapalenia stawu barkowego, leczenie jest zazwyczaj farmakologiczne. Czasem konieczne jest przyjmowanie antybiotyku. W terapii wykorzystuje się także leki przeciwzapalne (sterydowe lub niesterydowe). Poza tym obrzęk można zmniejszyć sięgając po ortezę stawu barkowego. Jej zadaniem jest stabilizacja chorego barku i ograniczenie wykonywania niepożądanych ruchów wzmagających bolesność.

Więcej informacji: Artroskopia Stawu Barkowego w Medyk Centrum

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *