Decydując się na przeznaczenie swojego wolnego czasu musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, które, w wielkim skrócie przedstawiłem na początku mojej wypowiedzi. Najlepsze jest jednak to, że te dwa cele naszego wypoczynku możemy połączyć. Na początek jednak zajmijmy się odpoczynkiem w górach.

Odpoczynek w górach.

Polska to kraj, w którym mamy możliwość przebywania w górach, całe południe naszego kraju to góry. W granicach państwa mamy do wyboru:

  • Góry Świętokrzyskie,
  • Karpaty,
  • Sudety.

Góry Świętokrzyskie znajdują się na południowo- wschodniej Polsce, to bardzo malowniczy region godny polecenia każdemu turyście, który preferuje turystykę górską. Znajdują się tam miejsca związane z naszą historią, kulturą i nawet z wiarą. Można odnaleźć tam zarówno piękne widoki, jak i ciszę oraz spokój. Zamki, twierdze, klimatyczne miejscowości, klasztory, gołoborza, dzikość, piękno – tak, w wielkim skrócie mógłbym je opisać. Infrastruktura turystyczna jest na bardzo przyzwoitym poziomie, nie brakuje wspaniałych miejsc do odpoczynku, zarówno aktywnego jak i pasywnego. W Górach Świętokrzyskich każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Karpaty – to największe, w Polsce, skupisko gór. Do dyspozycji mamy Bieszczady, Tatry, Beskidy oraz przedgórza, na których atrakcji jest bez liku: góry, doliny, jeziora, zamki, piękne miasta, wszechobecna magia, pomniki historii, wspaniała góralska kultura, folklor, różnorodność. To zdecydowanie, jak dla mnie, obszar wart odwiedzenia, spędzenia wolnego czasu, odpoczynku statycznego ale także czynnego wypoczynku. Owa różnorodność to istny kipiel, gdzie odnajdą się miłośnicy samotnych, długich wędrówek po bieszczadzkich połoninach czy tatrzańskich graniach, smakosze regionalnej kuchni, spragnieni wrażeń mali i duzi odkrywcy, szukający wytchnienia, wyciszenia czy sympatycy biernego wypoczynku na plażach wokół Zbiornika Solińskiego. Dla każdego coś miłego.

Sudety, łańcuch górski znajdujący się na południowo-zachodnim krańcu Polski, które współdzielą z nami Czesi. To miejsca idealne dla narciarzy (Zieleniec), biegaczy narciarskich (Góry Izerskie w okolicach Szklarskiej Poręby), ludzi uprawiających turystykę górską pieszą (Śnieżka, Śnieżnik itp.), wymieniać można bez końca, praktycznie w całych Sudetach można, na różne sposoby wypoczywać aktywnie oraz pasywnie, podobnie jak w pozostałych polskich łańcuchach górskich. Znajdziemy tu wiele pięknych miejsc, jak chociażby Zamek Książ, Jelenią Górę, okolice Kłodzka, Przedgórze Sudeckie, mniejsze lub większe masywy górskie, wspaniałe zamki, pałace, zabytkowe miasta, miasteczka lub urokliwe wioski, które ugoszczą każdego turystę.

Praktycznie całe południe naszego kraju to region, w którym warto przyjechać, poznać go i odpocząć w nim. Wszechobecna różnorodność zaspokoi potrzeby każdego turysty, masa atrakcji, przyjaźni mieszkańcy, gościnność i dobra infrastruktura sprawia, że w wakacyjnych planach, spontanicznych wypadach warto wziąć pod uwagę odwiedzenie polskich gór o każdej porze roku.

A może pobyt w SPA?

Są też tacy turyści, którym niekoniecznie w głowie zapuszczanie się w dzikie ostępy i obcowanie z naturą. Szukają oni odpoczynku połączonego z relaksacją, jaką dostrzegają w pobycie, powiedzmy, w SPA. Dla takich turystów powstają ekskluzywne ośrodki, w całej Polsce, gdzie liczy się, przede wszystkim, wszechobecny relaks. Może być dobrą alternatywą dla wszystkich, którym aktywna turystyka i wypoczynek nie są potrzebne w takim stopniu, jak pobyt w SPA. Takie miejsca można znaleźć w wielu regionach naszego kraju, blisko lub daleko od miejsca pobytu lub zamieszkania. Oferta ośrodków SPA jest bardzo urozmaicona i każdy, mający w planie odpoczynek w takim miejscu odnajdzie to, czego szuka lub pragnie.

Góry i SPA?

Z pozoru dwa światy, osobne formy i destynacje dla turysty lecz jest możliwe do połączenia miłość do gór i pobyt w dobrym SPA, w wielu górskich miejscowościach, kurortach, miastach znajdują się kompleksy, które świadczą usługi odnowy biologicznej i to jest cudowne, że przyjeżdżasz w góry z ukochaną osobą, z rodziną, ze znajomymi, wiesz dobrze, że nie wszyscy lubią się pocić na szlaku, a Ty niekoniecznie masz ochotę cały pobyt przesiedzieć w jacuzzi, na masażach bądź korzystając z innych uroków takich miejsc. Ty możesz zarazić niechętnych miłością do gór a w ramach rewanżu – dać się namówić na kąpiel w basenie, pójście na saunę lub bicze wodne. Jest to swoisty złoty środek łączący dwa, z pozoru, obce sobie światy.

Kilka słów ode mnie.

Osobiście postawiłbym na aktywny wypoczynek w górach, gdyż jestem osobą lubiącą ruch na świeżym powietrzu. Góry to mój azyl, miejsce realizacji swoich pasji, takich jak piesze wędrówki, jazda rowerem czy snowboard zimą. W góry mam też zdecydowanie bliżej niż nad morze – co wcale nie znaczy, że nie będę polecać pobytu w nadmorskich kurortach. Pobytu w SPA jeszcze, jak dotąd, nie zasmakowałem lecz znam ludzi, którzy lubią wypoczywać w ten sposób i wiem, jak sobie cenią pobyt w takim miejscu, gdzie mogą się w pełni zrelaksować.

Niemniej jednak, kiedy odpowiadam sobie na pytania zadane na początku, zawsze pada na wypoczynek w górach. Kocham góry, nic tego nie zmieni i nieważne czy to są małe Góry Świętokrzyskie pełne romantycznego klimatu, dzikie Bieszczady, majestatyczne (choć tłumnie odwiedzane przez różnych ludzi) Tatry, niepoznane przeze mnie Sudety lub Beskidy, w których mieszkam i obcuję z nimi codziennie. Każdy sam musi zdecydować co wybiera, gdzie odpocznie sam, z rodziną, bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi. Może wybrać góry, SPA lub SPA w górach.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez ekskluzywny hotel bristolbusko.pl ze SPA.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *