Naukowcy z całego świata wiedzą coraz więcej na temat koronawirusa. Jak zatem atakuje nasz organizm? Czy dla każdego z nas stanowi śmiertelne zagrożenie?

Polecamy: PRAWIDŁOWA DIETA A KORONAWIRUS? PRAWDA I MITY

Wirusem możemy zarazić się przede wszystkim drogą kropelkową – dostaje się do naszego organizmu przez nos, usta lub oczy, a następnie łączy się z komórkami w drogach oddechowych. Z analiz naukowców wynika, że każda z nich może uwolnić miliony kopii wirusa, zanim w końcu rozpadnie się i umrze. W efekcie, gdy kaszlemy bądź kichamy, krople zainfekowane wirusem są wydalane z organizmu i mogą zostać przeniesione na inne osoby lub przedmioty. Rozprzestrzeniający się po organizmie wirus, dociera do płuc, gdzie błony śluzowe ulegają zapaleniu. W najgorszych przypadkach powoduje więc ogromne problemy z oddychaniem, a w konsekwencji zespół ostrej niewydolności oddechowej, a nawet śmierci człowieka. Wstępne szacunki wskazywały na to, że choroba kończy się śmiercią w przypadku niewielkiego procenta pacjentów – oczywiście dane te nieco się różnią w zależności od państwa.

Polecamy: POTRZEBUJESZ ŻELU ANTYBAKTERYJNEGO? MOŻESZ ZROBIĆ GO SAMA!

Co istotne infekcja przebiega nieco inaczej w poszczególnych przypadkach. Charakterystyczne objawy to wysoka gorączka, kaszel, duszności. Pojawiają się też typowe dla grypy bóle mięśni, głowy i gardła, a także uczucie rozbicia. Jeśli układ immunologiczny skutecznie zwalcza koronawirusa, z czasem znika stan zapalny, a objawy ustępują. Problemy ze zwalczeniem wirusa SARS-CoV-2 przez organizm pojawiają się u osób starszych i schorowanych – właśnie tych grupy często dotyczą problemy zaburzenia odporności. Wielu lekarzy podkreśla, że niemal 80% zakażonych przechodzi chorobę w sposób łagodny. 

Polecamy: JAK PRAWIDŁOWO NAŁOŻYĆ I ZDJĄĆ MASECZKĘ?

Polecamy: JAK PRAWIDŁOWO ZAKŁADAĆ I ZDEJMOWAĆ RĘKAWICZKI JEDNORAZOWE?

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *