Czasem próbując odpocząć zmęczymy się bardziej niż podczas najcięższej pracy. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby rzeczywiście skutecznie odpocząć.

Organizmy są tak skonstruowane, aby w momencie przeciążenia, wysyłać nam znaki ostrzegawcze. Staraj się więc nie lekceważyć oznak zmęczenia – to jasne przesłanie od organizmu: potrzebujesz przerwy. Musisz dać ciału wytchnienie i czas na regenerację. Nie chodzi tylko o odpoczynek fizyczny, ale i psychiczny. Oczywiście uniwersalnej metody na skuteczny relaks nie ma. Wszystko zależy on od specyfiki pracy, stylu życia, stanu zdrowia, osobistych potrzeb i możliwości. Jeśli jesteś miłośnikiem literatury znajdź codziennie kilka chwil, aby sięgnąć po książkę. Wystarczy wygodny fotel, kieliszek ulubionego wina, ciepły kocyk i przynajmniej na godzinę można zanurzyć się w wyimaginowanym świecie stworzonym przez autora.

Melomani zamiast książki mogą sięgnąć po uspokajającą i relaksującą muzykę. Wsłuchując się w kojące dźwięki można po prostu odpłynąć. A co powiesz na chwilę wspomnień? Sięgnij do starych zdjęć – powspominaj ostatnie wakacje, czy czasy dzieciństwa. W ten sposób z pewnością się zrelaksujesz. Odprężająco działa również kąpiel – koniecznie do wody dodaj soli do kąpieli bądź aromatycznych olejków. Do tego świeca i możesz zanurzyć się w kojących objęciach. Jeśli pogoda jest sprzyjająca wybierz się na spacer – najlepiej z dala od miasta. Odpoczynek na łonie natury sprawi, że dużo lepiej się dotlenisz i odprężysz! Niezwykle istotny jest też sen –  to właśnie wtedy nasze ciało najbardziej się regeneruje.  Zaplanuj więc sobie, że przynajmniej raz w tygodniu położysz się powiedzmy o 21.00. Pamiętaj, że to właśnie relaks sprawia, że do kolejnych obowiązków podchodzimy z większą energią, wykonujemy je szybciej i dokładniej, a błyskotliwe pomysły częściej przychodzą do głowy.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *