Leczenie kanałowe polega na leczeniu zmian w miazdze zębowej oraz w tkankach okołowierzchołkowych. To działanie konieczne, gdy w zębie doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi. W wielu przypadkach leczenie kanałowe jest jedyną szansą na zachowanie zęba w jamie ustnej i to na wiele kolejnych lat. Największe szanse na powodzenie daje wykonanie leczenia kanałowego z wykorzystaniem mikroskopu. Choć dla pacjenta zabieg nie różni się szczególnie od standardowej procedury, jest on od niej o wiele skuteczniejszy.

Zrozumienie istoty leczenia kanałowego jest o wiele prostsze przy znajomości budowy zęba. Otóż składa się on ze szkliwa, które stanowi pierwszą warstwę. Kolejna warstwa to twarda zębina – pod nią znajdują się komora oraz kanały, których może być w zębie aż pięć! Każdy kanał jest wypełniony miazgą, zwaną potocznie nerwami, naczyniami krwionośnymi i tkanką łączną. By leczenie kanałowe się powiodło, miazga musi zostać bardzo precyzyjnie usunięta, komora oczyszczona i zdezynfekowana, a następnie szczelnie wypełniona biozgodnym materiałem. Ostatni etap ma bardzo duże znaczenie, ponieważ ząb po leczeniu jest kruchy i narażony na złamanie.

Nowoczesna metoda dla najlepszych efektów

Niestety w leczeniu prowadzonym zgodnie z tradycyjnymi metodami, nie zawsze udaje się odnaleźć wszystkie kanały, co więcej, zdarza się, że podczas leczenia występują też różnorodne komplikacje. Może być ono utrudnione przez złamane narzędzie endodontyczne lub perforację, czyli przedziurawienie ściany kanału. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem podczas działań tego typu jest wykorzystanie mikroskopu stomatologicznego. Dla pacjenta przebieg leczenia kanałowego w powiększeniu niemal nie różni się od tradycyjnej metody, ponieważ właściwie jedyną różnicą z jego perspektywy jest mikroskop umieszczony nad głową na specjalnym wysięgniku.

Zalety wykorzystania mikroskopu w leczeniu kanałowy

Mikroskop sprawia, że pole zabiegowe jest idealnie doświetlone i powiększone, jak przy żadnej innej metodzie. Tak dokładny obraz pozwala na wyleczenie wielu problemów, które wcześniej były po prostu niedostrzegalne dla stomatologa, a przez to pomijane, co czyniło je przyczyną późniejszych komplikacji. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest również wskazane w przypadku leczenia powtórnego, tzw. reendo. Daje ono szanse na powodzenie, nawet gdy kanały są bardzo wąskie lub zakrzywione, przez co wcześniej dostęp do nich był utrudniony. Mikroskop pozwala też znaleźć do tej pory niewidoczne kanały oraz obecne w korzeniach czy komorze perforacje. Umożliwia on także dostrzeżenie złamanego narzędzia endodontycznego. Chociaż powtórne leczenie endodontyczne trwa dość długo, warto się na nie zdecydować, ponieważ bywa ono ostatnią alternatywą dla implantu. Ponadto stomatolodzy zwracają uwagę na fakt, że mikroskop warto stosować zawsze, gdy zachodzi konieczność leczenia kanałowego. Ta nowoczesna metoda minimalizuje ryzyko błędów, ponieważ jako jedyna pozwala na tak precyzyjne i pewne opracowanie komory i kanałów.

Artykuł powstał we współpracy z czasopismem Forum Stomatologii Praktycznej.


Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *