Regularne badanie piersi to podstawa w profilaktyce raka piersi. Nowotworów ten bowiem plasuje się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o zachorowalność kobiet na raka i na drugim w kwestii umieralności. Jeśli jednak uda się go wykryć wcześnie, jest ogromna szansa na wyleczenie.

Samodzielne badanie piersi powinno wejść nam w nawyk. To właśnie dzięki niemu możemy błyskawicznie zareagować, gdy tylko wyczujemy niepokojące guzki. Powinnyśmy je wykonywać raz w miesiącu, najlepiej między siódmym a dziesiątym dniem cyklu od momentu ukończenia 20. roku życia. Badanie wykonujemy ruchami okrężnymi, półkolistymi i linijnymi, uciskając pierś płasko, ułożonymi palcami. Powtórzenie tych samych ruchów w tym samym obszarze piersi podnosi stopień dokładności badania. Oczywiście, jeśli wyczujemy jakąś zmianę, nie możemy od razu panikować. To wcale nie oznacza od razu raka – lepiej jednak skonsultować się z lekarzem.

W przypadku pojawienia się wątpliwości należny uda się na konsultację do lekarz specjalisty w celu wykonania badania USG piersi.

Poza tym raz w roku młode kobiety powinny zgłosić się na specjalistyczne badanie USG. Jest ono bezbolesne i polega na wykorzystaniu ultradźwięków. Dzięki niemu można wykryć zmiany o wielkości od trzech do pięciu milimetrów.

Kolejnym badaniem w kierunku wykrywania raka piersi w bardzo wczesnym stadium jego rozwoju jest jednak badanie mammograficzne polegające na prześwietleniu piersi małą dawką promieni rtg. Mammografy badają zmiany wielkości od jednego do trzech milimetrów.

Lekarze przyjmujący w Medyk Centrum:

Pracownia USG Medyk Centrum

REJESTRACJA TELEFONICZNA (34) 365 46 66

Prywatne Centrum Medyczne “Medyk – Centrum” Jan Bińczyk

Tel: 34 365 46 66
Fax: 34 368 34 30
Rejestracja: rejestracja@medyk-centrum.pl
42-200 Częstochowa, Aleja Wolności 34
Artykuł Sponsorowany
Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *