Planujesz zajść w ciążę? Nie wiesz, kiedy będziesz mieć owulację? Koniecznie obserwuj swój organizm. Sygnały jajeczkowania można bowiem rozpoznać.

Jajeczkowanie to moment, w którym możliwe jest zapłodnienie. Po pierwsze musisz regularnie mierzyć temperaturę ciała. Po miesiączce powinna być ona nieco niższa i taki stan powinien się utrzymywać właśnie aż do jajeczkowania, kiedy to zazwyczaj podnosi się o co najmniej dwie kreski. Poza tym u wielu kobiet tuż przed owulacją pojawia się przejrzysty, gęsty i lepki śluz. To właśnie on ułatwia plemnikom zapłodnienie. Oprócz tego zwróć uwagę na swoje piersi – w czasie jajeczkowania będą one znacznie bardziej wrażliwe na dotyk.

Na owulację wskazuje również ból podbrzusza, może być zarówno z prawej jak i z lewej strony: spowodowany jest on pęknięciem pęcherzyka Graffa, kobiety odczuwają lekkie kłucie, które trwa od kilku sekund nawet do kilku godzin. Zmienia się również szyjka macicy – w czasie dni płodnych jest miękka i odchylona do przodu, a w trakcie niepłodnych twarda i skierowana do tyłu. Należy wziąć pod uwagę, że objawy owulacji nie tylko mogą być niejednolite u różnych kobiet, ale mogą również zostać zaburzone przez wiele czynników zewnętrznych, takich jak choroba, przyjmowanie niektórych leków, czy zmiana nawyków żywieniowych. Pamiętaj również, że dni płodne występują 2-4 dni przed owulacją i 12-24 godzin po jajeczkowaniu.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *