O pracę w księgowości nie jest trudno. Nawet w Częstochowie. Na jakie konkretne stanowiska szukają pracowników? Jakie są różnice w pracy jako główny księgowy, samodzielny księgowy, starszy księgowy? Wyjaśniamy!

Praca w księgowości w Częstochowie
Ogłoszenia o pracy dla głównego księgowego, samodzielnego księgowego i starszego księgowego w Częstochowie porównać można na praca.money.pl/indeks/ksiegowa-czestochowa-152083. Przeglądając je da się sprawdzić nie tylko, na jakie stanowiska w księgowości szukają, ale i jakie są wymagania pracodawców, zakres obowiązków oraz informacje na temat tego, co oferują pracownikom w ramach zatrudnienia. Dzięki tego typu opisom łatwiej dowiedzieć się, gdzie warto aplikować, a gdzie jeszcze nie ma się odpowiednich kwalifikacji. Zapoznawanie się z ogłoszeniami to również okazja do porównania tego, co oferują poszczególne firmy i wybrania tej, która ma najlepszą ofertę.

Praca jako główny księgowy
Można powiedzieć, że główny księgowy to najważniejsza osoba w firmie, gdyż to ona odpowiada za to, co znajduje się w sprawozdaniach z przeprowadzonych operacji finansowych przedkładanych na potrzeby zarządu, banków i instytucji zewnętrznych. Co więcej, musi robić to w oparciu o określone standardy. Główny księgowy ponosi odpowiedzialność za opracowanie planu kont, rozliczanie aktywów firmy. Pełni nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów księgowych, prawidłowością rozliczeń podatkowych. Kontaktuje się z instytucjami zewnętrznymi takimi jak US, ZUS, GUS, NBP.Czy w Częstochowie szukają pracowników na stanowisko głównego księgowego? Oczywiście! Pamiętać jednak warto, że to odpowiedzialna posada, którą wykonywać mogą tylko osoby z doświadczeniem i posiadający certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Samodzielny księgowy na częstochowskim rynku pracy
Tak jak główny księgowy, tak i samodzielny musi posiadać certyfikat oraz kilkuletnie doświadczenie w pracy na stanowisku księgowego lub audytora. Nie mówiąc o znajomości polskiej ustawy o rachunkowości, międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej i prawa podatkowego.Za co odpowiada? Przede wszystkim kompleksowo obsługuje jeden lub więcej obszarów księgowości. Jednak dokładny zakres obowiązków zależy od specyfiki branży i wielkości firmy. Ponosi mniejszą odpowiedzialność niż główny księgowy, jednak jego obowiązku są bardzo zbliżone. W Częstochowie znajdą się przedsiębiorstwa, w których poszukiwane są osoby na tego typu stanowisko.

Starszy księgowy – czym się zajmuje?
Starszy księgowy, tak jak i samodzielny może być odpowiedzialny za kompleksową obsługę jednego lub kliku obszarów księgowości w danej firmie. Najczęściej specjalizuje się w jednym z trzech procesów księgowych: Record to Report (RTR), Order to Cash (OTC) lub Purchase to Pay (PTP). Tak więc może „zamykać miesiąc” i przygotowywać sprawozdania, księgować wyciągi bankowe i alokować płatności od odbiorców lub zajmować się współpracą z dostawcami. Dobrze, gdy ma przynajmniej dwuletnie doświadczenie w ich obsłudze. Różnice w obowiązkach i odpowiedzialności w pracy jako główny księgowy, samodzielny księgowy lub starszy księgowy są duże. Ważne, że na każdym stanowisku można liczyć na awans. Zarobki w branży są wysokie, a zatrudnienie stabilne.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *