Nawet jeśli posiadasz konto osobiste, nic nie stoi na przeszkodzie, by otworzyć kolejny rachunek. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ pozwala to na poczynienie sporych oszczędności w skali roku. Sprawdź, jak znaleźć tanie konto osobiste.
Chociaż konto osobiste ma prawie każdy Polak, nie trzeba ograniczać się do posiadania wyłącznie jednego rachunku. O zmianie rachunku warto pomyśleć m.in. wtedy, gdy od momentu jego założenia minęło wiele czasu – przez taki okres oferta banków uległa znacznej zmianie. Jeżeli więc obecnie płacisz nawet kilkanaście złotych miesięcznie za konto osobiste, czas poszukać nowego rachunku – dużo tańszego.
Tanie konto osobiste – co to znaczy?
Tanie konto osobiste to takie, które nie generuje wcale lub niewielkie miesięczne koszty. Należy zatem zwrócić uwagę na opłaty i prowizje pobierane przez bank z tytułu prowadzenie rachunku.
Konto osobiste będzie tanie, jeśli:
- opłaty za prowadzenie rachunku będą wynosić 0 zł lub będzie można ich uniknąć po spełnieniu prostych warunków;
- przelewy wychodzące będą bezpłatne (lub ich część);
- opłatę za posiadanie karty płatniczej będzie można zredukować do 0 zł po spełnieniu prostych warunków;
- bank nie będzie pobierał prowizji za wypłatę gotówki z własnych bankomatów.
Jak znaleźć tanie konto osobiste?
Aby dotrzeć do taniego konta osobistego, należy porównać kilka ofert – nawet w obrębie tego samego banku. Będą one różnić się niuansami, dlatego konieczna jest dość wnikliwa analiza. Szczególną uwagę należy zwrócić m.in. na:
- opłatę za prowadzenie rachunku – bank może ją zredukować, np. pod warunkiem utrzymania minimalnego określonego salda na koncie;
- opłatę za kartę płatniczą – zwykle wynosi kilka złotych miesięcznie, ale można jej uniknąć m.in. na skutek dokonania transakcji bezgotówkowych na konkretną kwotę;
- prowizję za wypłaty z bankomatów – może zdarzyć się tak, że bezpłatne są ograniczone limitem wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie Polski.
Warto także wziąć pod uwagę konto oszczędnościowe, zakładane w ramach rachunku osobistego. Za przykład może posłużyć Konto Osobiste dostępne w Toyota Banku, które daje dostęp do konta oszczędnościowe z oprocentowaniem do 0,7% w skali roku.
Jak założyć konto osobiste w innym banku?
Założenie konta osobistego w innym banku wymaga dopełnienia kilku formalności. Jednak wcale nie trzeba wychodzić z domu – wszystkie działania można przeprowadzić online.
- Wejdź na stronę wybranego banku, a następnie przejdź do zakładki dotyczącej kont osobistych.
- Wypełnij wniosek online.
- Po weryfikacji danych, twoje konto osobiste będzie już gotowe do aktywacji.
Warto pamiętać, aby – zaraz po zalogowaniu się do serwisu transakcyjnego pierwszy raz – zmienić dane dostępowe, tzn. hasło. Pozwoli to na bezpieczne logowanie się do bankowości elektronicznej, dzięki której przejmiesz kontrolę nad swoimi finansami.