Zaćma to choroba, której leczenia nie można lekceważyć. Niestety, nawet fakt, że na zaćmę choruje coraz więcej Polaków sprawia, że dalej wiele osób mało wie o tym, jak ona wygląda i co ją wywołuje. Krążące w internecie bądź czasopismach porady oraz spostrzeżenia na temat zaćmy, nierzadko są nieprawdziwe. Przez to wiele osób nie zwraca uwagi na podstawowe objawy, wierząc, że problem może ich nie dotyczy. To samo następuje w przypadku jej leczenia, gdzie środki farmaceutyczne kompletnie nie pomagają. Jakie mity krążą na temat zaćmy i czy warto w nie wierzyć?
Na zaćmę chorują tylko osoby starsze
Po części jest to prawda – na zaćmę chorują najczęściej osoby starsze. Natomiast istnieje wiele odmian zaćmy, stąd jeśli chodzi o kataraktę nie można określić tylko jednej grupy wiekowej. Zmętnienie soczewki następuje zatem nie tylko przez starzejący się wzrok, ale wzrok pogarsza się również po urazie mechanicznym oka czy jest efektem innych chorób – jak cukrzyca.
Zaćmę można wyleczyć farmakologicznie
Wiele osób sądzi, że zaćmę można leczyć na wiele sposób. Niestety, nie istnieje żadna skuteczna pozaoperacyjna metoda wyleczenia zaćmy. Nie pomagają środki farmakologiczne, reklamowane krople do oczu czy chociażby specjalistyczna dieta. Żadna przyjmowana w kapsułkach witamin A, E czy C nie spowalniają procesu rozwoju zaćmy ani nie zapobiegają jej powstaniu. Jedynym skutecznym sposobem na usunięcie katarakty jest przeprowadzenie operacji w warunkach ambulatoryjnych i zastąpienie zmętniałej soczewki soczewką wewnątrzgałkową. Warto jednak pamiętać, że operacja jest bezbolesna, szybka i istnieje małe ryzyko powikłań ze względu na specjalistyczny sprzęt i nowoczesne technologie, które są stosowane w prywatnych klinikach. Czas dochodzenia do siebie po zabiegu również nie trwa długo, a pacjenci mogą cieszyć się lepszym widzeniem.
Operowanie zaćmy odbywa się tylko wtedy, kiedy jest w zaawansowanym stadium
Jednym z najczęściej powielanych stereotypów – również przez lekarzy – jest powiedzenie, że operacja zaćmy może zostać przeprowadzona tylko wtedy, kiedy jest w zaawansowanym stadium rozwoju. Nic bardziej mylnego – zaawansowana zaćma zmusza lekarza do niemal natychmiastowego przeprowadzenia zabiegu, w celu uniknięcia groźnych dla zdrowia powikłań – ślepoty. Warto pamiętać, że całkowite zamglenie soczewki oka nie jest bezpieczne dla pacjenta –białka wydzielają toksyczne substancje, które mają bezpośredni wpływ na ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Tak naprawdę zaćmę można leczyć w każdym stadium jej rozwoju – wszystko jednak zależy od tego, czy są jakieś medyczne przeciwwskazania. W większości przypadków jednak są operowane osoby, którym zaćma przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, utrudnia wykonywanie obowiązków lub uniemożliwia prowadzenie pojazdów nocą.
Po operacji nadal będą potrzebne okulary korekcyjne
I tak, i nie. W wielu przypadkach pooperacyjnych okulary korekcyjne nie będą już konieczne. Wszystko natomiast zależy od rodzaju wszczepionej przez lekarza soczewki, a w większości to pacjent podejmuje decyzję, którą chce mieć w swoim oku. Soczewki jednoogniskowe są refundowane przez NFZ, natomiast wieloogniskowe proponowane w prywatnych klinikach. W przypadku wyboru wieloogniskowych pacjent ma zdecydowanie więcej możliwości widzenia, ponieważ nowa sztuczna soczewka pracuje bardzo podobnie do naturalnej. Tak samo jest w przypadku soczewek redukujących astygmatyzm – po operacji można zupełnie zapomnieć o tym problemie.
Po operacji widzenie nie będzie już takie same
Skąd się wziął ten mit – nie wiadomo. Niestety jest bardzo często powielany przez różnego rodzaju media oraz niektórych lekarzy. W praktyce pacjenci po udanej operacji i szybkiej rekonwalescencji mogą cieszyć się lepszym wzrokiem. W przypadku zastosowania sztucznych soczewek wieloogniskowych lub torycznych, komfort widzenia będzie nawet lepszy niż przed zachorowaniem na zaćmę.
Dlaczego wierzymy w mity?
Na temat zaćmy istnieje wiele mitów, które są powtarzane w niemal każdym środowisku. Najpopularniejsze z nich natomiast zasługiwały na osobną uwagę – zwłaszcza, że niewiedza może być niebezpieczna dla zdrowia pacjenta.