Robiłaś ostatnio morfologię? Nie wiesz, co to jest MCH? To wskaźnik średniej masy hemoglobiny w krwince czerwonej. Jaka jest norma i czym grozi niskie oraz wysokie MCH? Tego dowiecie się z naszego artykułu.
Morfologia to bardzo często wykonywane badanie, zarówno w celach profilaktycznych, jak i w diagnostyce różnorodnych schorzeń. Jej normy zależą od wielu czynników i nie powinny być rozpatrywane w oderwaniu od innych elementów procesu diagnostycznego. Ich ocenę najlepiej przeprowadzi lekarz prowadzący. Jeśli jednak zżera was ciekawość podpowiadamy, jak odczytać wynik MCH.
MCH oblicza się dzieląc masę hemoglobiny w danej objętości krwi przez liczbę krwinek (MCH=Hgb/RBC). Norma wynosi 27-31 pg.
Wartości większe, które są niezwykle rzadkie, mogą świadczyć o sferocytozie wrodzonej. Najczęstszą przyczyną jej występowania są czynniki genetyczne. Choroba jest związana z nieprawidłową budową błony erytrocytów. Najczęściej wykrywa się ją u niemowląt.
Obniżony wskaźnik MCH może z kolei sugerować niedokrwistość z niedoboru żelaza, talasemię, zaburzenia utylizacji żelaza. Pojawia się także, gdy organizm jest niedożywiony.
Przy tej okazji przypominamy, że wyniki wszelkiego rodzaju badań należy konsultować z lekarzami – tylko wtedy możemy mieć pewność, co do ewentualnej diagnozy.