Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów – z tego też powodu jest tak niebezpieczny. Wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego też tak istotne jest, aby kobiety poddawały się regularnym, profilaktycznym badaniom pozwalającym na wykrycie nawet najmniejszych zmian. Same w domowym zaciszu również powinny kontrolować swoje piersi.
Polecamy: NIE ZAPOMNIJ O BADANIU PIERSI
Zdrowie pod kontrolą
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów. Aby wykryć nowotworów, jak najwcześniej – gdy jeszcze nie ma objawów choroby – wykonuje się profilaktyczne badania przesiewowe (tzw. skreening). Im mniejszy guz czy wykryta zmiana w piersi niewyczuwalna badaniem ręcznym, tym większe jest prawdopodobieństwo, że jest to rak o typie przedinwazyjnym (czyli nie dającym przerzutów). Aby wykryć zmiany w piersiach należy:
– regularnie przeprowadzać samobadanie piersi przez kobietę
– poddawać się badaniu lekarskiemu przy każdej kontroli u ginekologa
– wykonywać ultrasonografię piersi
– wykonywać mammografię piersi.
Dobrym rozwiązaniem jest również udział w programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.
POLECAMY: CZYM JEST LABIOPLASTYKA?
Badanie w zaciszu domowym
Samobadanie piersi powinno się wykonywać co miesiąc – u kobiet miesiączkujących około 7-10 dni od początku okresu, gdy piersi nie są obrzmiałe. Najlepiej przeprowadzić je na namydlonym ciele, delikatnie przesuwając opuszki palców (nie końce) i lekko uciskając pierś. Należy wykonywać ruchy od góry w dół oraz okrężne, a także od boku do centrum i odwrotnie. Poza tym stojąc przed lustrem sprawdź, czy nie zauważasz zmian wielkości, kształtu, położenia, koloru, wciągnięć. Na końcu sprawdzamy pachę, czy nie ma powiększonych węzłów chłonnych. Warto podkreślić, że kobiety, które regularnie badają swoje piersi, mogą wykryć guz o wielkości ok. 1 cm. Guz wielkości do 2 cm, który potencjalnie może okazać się złośliwy, jest niemal w 100% wyleczalny.
Polecamy: TE BADANIA GINEKOLOGICZNE NALEŻY ROBIĆ REGULARNIE!
Pamiętajmy, że nie każdy guzek to rak. Pod pojęciem guzek kryją się zarówno zmiany łagodne, jak i złośliwe. Jak wynika ze statystyk, ok. 80% zmian jest wykrywanych przez same kobiety bądź ich partnerów. I aż 75% z nich ma charakter łagodny – są to:
– torbiele,
– włókniaki,
– tłuszczaki.
Masz pytania czy wątpliwości? Zadzwoń i umów się na wizytę u ginekologa!
Ginekologia w Medyk Centrum
Rejestracja telefoniczna: (34) 365 46 66