Są dni – zwłaszcza zimą – kiedy wyjście z domu wydaje się być najgorszą rzeczą, jaka może nas spotkać. I nie, wcale nie chodzi tutaj o naszego wewnętrznego lenia. Problemem jest jakość powietrza. Zanim więc wyjdziesz z domu, sprawdź, czym będziesz oddychać. Pomocne okażą się tutaj aplikacje na telefon.

Smog może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Najgorsze są pyły zawieszone PM2.5, które łatwo przenikają do krwi oraz najdalszych miejsc płuc. Mogą powodować choroby układu oddechowego i krążenia, nasilenia astmy czy – w najgorszym przypadku – prowadzić nawet do śmierci. Warto więc na bieżąco śledzić, czym oddychamy. Dzięki temu będziemy mogły świadomie podjąć decyzję, czy iść na spacer, czy lepiej zostać w domu. Można to zrobić za pomocą aplikacji na telefon. Zdecydowana większość z nich jest bezpłatna.

Na które aplikacje warto zwrócić uwagę?

Kanarek

Pozwala łatwo sprawdzić zanieczyszczenie powietrza (smog) w naszej okolicy, a także poinformuje, jeśli jego jakość spadnie poniżej ustalonego poziomu. Możemy użyć również mapy do szybkiego zobaczenia sytuacji w Polsce lub wybranych miastach. Aplikacja korzysta z bardzo dużej ilości źródeł pomiarowych – z danych serwisu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, a także ze stacji Syngeos, SmogTok, perfect-Air oraz Look02.

Smog Alert

Smog Alert to przyjemna i łatwa w użyciu aplikacja, która pokaże, jakim powietrzem oddychasz. Wykorzystując lokalizację telefonu, sama określi, z jakich stacji pomiarowych pokazywać dane.

Aplikacja wyświetla stan powietrza dla większości polskich miast, ale także dane z 3000 miast całego świata. Użytkownik ma dużą łatwość, aby wybrać nową stację do monitorowania poza stacją z najbliższej okolicy.

Airly

Aplikacja Airly dostarcza wielu informacji na temat poziomu zanieczyszczenia powietrza w całej Polsce. Zapamiętuje wskazane lokalizacje, dzięki czemu będziesz miała szybki dostęp do informacji o poziomie zanieczyszczeń w swojej okolicy.

Jakość powietrza w Polsce

Oficjalna aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wykorzystuje dane gromadzone dla każdego województwa w Polsce w ramach Monitoringu Środowiska (PMŚ). Zawiera opcję automatycznego ostrzegania o przekroczonych normach.

Zanieczyszczenie powietrza

Dzięki aplikacji “Zanieczyszczenie Powietrza” możesz na bieżąco śledzić stopień zanieczyszczenia powietrza:
– pyłami PM10,
– pyłami PM2,5,
– dwutlenkiem siarki (SO2),
– dwutlenkiem azotu (NO2),
– ozonem (O3),
– tlenkiem węgla (CO),
– benzenem (C6H6).

Aplikacja została zsynchronizowana z serwisem ekoprognoza.pl i umożliwia także śledzenie prognozy powietrza.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *