Lada moment walentynki. Z pewnością w wielu domach gościem honorowym w tym dniu będzie… czerwone wino. Jeśli ktoś nieopatrznie je rozleje, może mieć nie lada problem. Ślady po tym trunku są wyjątkowo trudne do usunięcia. Da się to jednak zrobić, nawet domowymi sposobami. Jakimi? Już podpowiadamy.

Im wcześniej weźmiesz się za usuwanie plamy z czerwonego wina, tym lepiej.

1) Mleko

Dobrym sposobem na usuwanie plam z wina z kolorowych bawełnianych tkanin jest przelanie zaplamionych miejsc gorącym mlekiem, a następnie wypranie w pralce.

2) Sól i cytryna

Plamę z wina można obficie zasypać solą, a potem moczyć w zimnej wodzie przez około pół godziny. Po tym czasie tkaninę należy uprać. Można też zasypać plamę solą, dodać kilka kropel soku z cytryny i poczekać aż sól wchłonie płyn. Dopiero po kilku godzinach można zaprać poplamione miejsce.

3) Woda gazowana

Plamę po czerwonym winie usuniesz, sięgając po… wodę gazowaną. Wystarczy, że polejesz nią poplamione miejsce i delikatnie potrzesz tkaninę. Plama stanie się bledsza. Później wrzuć tkaninę do pralki.

4) Białe wino lub szampan

Najprostszym sposobem na usunięcie plamy z czerwonego wina jest skorzystanie z… białego wina bądź szampana. Zastosuj je bezpośrednio na plamę i zobacz, jak szybko się wchłaniają, sprawiając, że plama znika, nawet ta zaschnięta. Po tym zabiegu standardowo pierzemy tkaninę w pralce.

5) Pianka do golenia

Do walki ze starymi plamami możesz zastosować piankę do golenia. Wystarczy, że nałożysz ją na zabrudzone miejsce, a po kwadransie wypłuczesz w letniej wodzie.

6) Mąka ziemniaczana

Plamę po winie możesz posypać odrobiną mąki, a następnie rozcieńczyć ją niewielką ilością wody. Po upływie 15 minut tkaninę dokładnie wypłucz w zimnej wodzie, a następnie, wybierając odpowiedni program, wypierz w pralce.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *