Bez strachu nie byliśmy w stanie jako stworzenia przetrwać wiele tysięcy lat ewolucji. To właśnie strach pozwalał nam być w obliczu wrogiej natury bardziej ostrożnymi i unikać rozmaitych zagrożeń. Nie inaczej też jest we współczesnej cywilizacji, gdy otoczeni jesteśmy rozmaitymi ulepszeniami technologicznymi, które czynią nasze życie bezpieczniejszym. Niepewność i strach przesuwają się jednak w inną przestrzeń, gdy na przykład chcemy wykonać lepiej zadanie jako pracownicy albo obawiamy się o nasze dzieci, gdy idą do szkoły, czy też jadą na wycieczkę. Strach będzie nam towarzyszyć zresztą w bardzo różnych okolicznościach, gdy na przykład boimy się, że nie będą dla nas dostępne bonus za rejestracje. Niejednokrotnie też przezwyciężenie strachu pozwala nam wspiąć się na wyższy szczebel rozwoju naszej osobowości. To właśnie odwaga pozwala nam wyzwolić zaradność i optymizm i stymulować nas do dalszego działania.
Odwagę można wytrenować
Oczywiście dużo będzie zależało to od tego, jak jesteśmy wychowani oraz czy mamy cechy osób odważnych, czy też bardziej bojaźliwych. Są ludzie, którzy przez całe życie będą podążali raczej bezpiecznie i nie będą się wychylać, mówiąc kolokwialnie. Powodem może być tu właśnie rodzaj wychowania i wzorce wyniesione z domu rodzinnego. Z kolei inne osoby będą czasami niemal brawurowo postępować, narażając siebie oraz najbliższych na niebezpieczeństwo. Dlatego warto odwagę trenować, aby niepostrzeżenie nie przerodziła się w lekkomyślność. W ten sposób będziemy mogli skutecznie przezwyciężać lęk i podejmować ryzyko, ale w przestrzeni w miarę bezpiecznej. Szybko się przekonamy, że wyjście ze strefy komfortu i wiara we własne siły może przenosić góry. W ten sposób możemy się uodpornić na pesymizm i trwać w przekonaniu, że rzeczywiście można realizować marzenia.
Musisz zrozumieć, że nie warto się bać
Błędne jest na pewno rozumowanie, że ludzie odważni w ogóle nie doświadczają lęku. Jak zauważają psychologowie, to nie brak strachu i lęku, ale skuteczne przezwyciężanie tych stanów. Podczas rozmaitych sesji terapeutycznych specjaliści pracujący z osobami cierpiącymi na lęki bardzo często wykorzystują popularną wizualizację. Zalecają pacjentom, aby po prostu bardzo wysilili wyobraźnię i zastanowili się nad tym, co może być najbardziej przerażające. Szybko takie osoby się przekonują, że po prostu takie rzeczy nie istnieją. Bardzo często w praktyce obawiamy się utracić to, czego jeszcze nie mamy. Niejednokrotnie nasze lęki są związane ze zbyt wysokimi wymaganiami stawianymi w naszej egzystencji.
Kluczowe musi być to, co dla nas istotne
Ważną kwestią przezwyciężeniu lęku jest w sytuacjach kryzysowych koncentracja na tym, co dla nas istotne. Bardzo często widać skuteczność takiej metody na przykładzie psychologów biznesu, którzy pracują z liderami oraz fachowcami, którzy funkcjonują w przestrzeni przywództwa i starają się zawsze zagwarantować maksymalną efektywność działania przedsiębiorstw. Powszechnie zaleca się w momentach zwątpienia pamiętać po prostu o swoich celach i kluczowych wartościach. Jawiący się na horyzoncie świadomości punkt odniesienia, stanowiący nadrzędną wartość zawsze jest głównym drogowskazem i latarnią gwarantującą podążanie we właściwym kierunku.
Wyjdź ze strefy komfortu
Przezwyciężenie strachu niejednokrotnie musi też oznaczać po prostu wyjście z bezpiecznej przestrzeni, która wydaje nam się gwarancją spokoju. Zwróćmy jednak uwagę, że przebywając w tej sferze, nieustannie odczuwamy strach, czy przypadkiem granice te nie będą przekroczone. A wystarczy tylko przecież wyjść poza tę strefę komfortu, aby się przekonać, że to wszystko, co na zewnątrz wcale nie jest takie straszne. Po prostu nie wiedzieliśmy, z czym możemy mieć do czynienia. Jak zwykle przecież ludzie bardzo często obawiają się tego, czego nie znają. A wystarczy jeden krok, aby odmienić swoją egzystencję.