Endorfiny nazywane są „hormonami szczęścia”. Odpowiadają za nasze dobre samopoczucie, redukują stres i ból. Co zrobić, by organizm produkował ich znacznie więcej?

Polecamy: DODUPIZM – CZYLI DLACZEGO TAK TRUDNO JEST WZIĄĆ SIĘ DO ROBOTY?

Endorfiny – czyli grupa hormonów – są samoistnie wytwarzane przez nasz organizm – przede wszystkim podczas wysiłku, śmiechu, silnych emocji, podniecenia, czy nawet… zaspokajania apetytu. Kiedy ich poziom wzrasta, odczuwa radość i motywację do działania. Co ciekawe, zdaniem naukowców hormony te łączą w sobie działania narkotyku (opium) i morfiny, czyli leku przeciwbólowego. To właśnie, dlatego w momencie gdy nasz organizm je wytwarza, przestajemy się stresować i denerwować, nie odczuwamy bólu i mamy zwiększoną kreatywność. Najsilniejszy wybuch endorfin następuje… podczas orgazmu – z analiz wynika, że poziom hormonu we krwi wzrasta wtedy dwukrotnie.

Polecamy: ZDALNA NAUKA MA PRZYSZŁOŚĆ I CIESZY SIĘ DUŻĄ POPULARNOŚCIĄ

Poza tym jest on również produkowany, kiedy jemy słodycze, a także w momencie zwiększonego wysiłku fizycznego. Jeśli trening jest intensywny, organizm może wytworzyć hormon w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Endorfin jest również więcej, gdy się szczerze śmiejemy. A więc… co powiecie na wieczór z partnerem, komedią romantyczną i słodyczami w tle, który zakończy się oczywiście w sypialni? Kumulacja endorfin gwarantowana!

Polecamy: DZIĘKI TYM GROM TWÓJ MÓZG BĘDZIE LEPIEJ FUNKCJONOWAŁ

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *