Pięć minut… tyle trwa badanie cytologiczne, które pozwala na wychwycenie niebezpiecznych dla zdrowia i życia zmian na bardzo wczesnym etapie. W jaki sposób interpretować jego wyniki?

W wyniku przeprowadzenia badania cytologicznego można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym okresie zaawansowania choroby. Jest to więc istotna metoda profilaktyki, pozwalająca na podjęcie szybkiej interwencji medycznej. Na czym polega? Na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Trwa zaledwie kilka minut.

Etap diagnostyczny badania cytologicznego to ocena mikroskopowa pobranego materiału. Czas oczekiwania na wyniki cytologii nie jest krótki. Mogą być one dostępne nawet po upływie 2-4 tygodni. Ma to związek z procedurą laboratoryjną dotyczącą wykonania rozmazu oraz mikroskopowej oceny pobranego materiału.

Obecnie wynik badania cytologicznego interpretowany jest na podstawie 5 grup:

Grupa I – charakteryzuje się prawidłowymi komórkami powierzchownej warstwy nabłonka wielowarstwowego płaskiego tarczy szyjki macicy. Obserwuje się komórki gruczołowe z kanału szyjki macicy oraz pojedyncze komórki zapalne.

Grupa II – oprócz komórek rozpoznanych w grupie pierwszej, obecna jest duża liczba komórek zapalanych oraz nabłonkowych cechujących się zmianami zwyrodnieniowymi. W tej grupie nie stwierdza się komórek dysplastycznych oraz nowotworowych. Grupa II często występuje u kobiet z nadżerką.

Grupa III – w pobranym wymazie widoczne są komórki dysplastyczne. Konieczne jest ustalenie przez ginekologa, z jakim nasileniem dysplazji mamy do czynienia (małe, duże, średnie). Wynik z grupą III jest bardzo ważny, ponieważ obecne niewielkie zmiany dysplastyczne mogą być niekiedy konsekwencją silnego stanu zapalnego i ustępują po zastosowanym leczeniu przeciwzapalnym.

Grupa IV – charakteryzuje się obecnością w rozmazie komórek mających cechy raka płaskonabłonkowego przedinwazyjnego.

Grupa V – w pobranym materiale widoczne są komórki nowotworowe, które są charakterystyczne dla raka płaskonabłonkowego naciekającego szyjkę macicy lub innego złośliwego nowotworu trzonu, lub szyjki macicy.

Jeżeli wynik badania cytologicznego jest nieprawidłowy, specjalista ginekolog-położnik kieruje pacjentkę na dalszą diagnostykę. Nie musi on jednak oczywiście oznaczać poważnej choroby.

Często zdarza się, że jest to rezultat innego procesu chorobowego toczącego się w obrębie szyjki macicy, np. infekcji czy nadżerki. Dlatego tak istotne jest, aby wyniki badania cytologicznego skonsultować z ginekologiem.

Artykuł Partnera

Ginekologia w Medyk-Centrum.pl

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *