Zdaniem specjalistów epidemia koronawirus 2019-nCoV z Wuhan rozpoczęła się od nietoperzy. To właśnie te ssaki są często są nosicielami groźnych dla innych zwierząt oraz ludzi chorób.

Nietoperze są drugą co do wielkości grupą ssaków. Doceniamy je ze względu na to, że potrafią pochłonąć ogromne ilości insektów i szkodników. Ich przysmakiem są… na przykład komary – nietoperze w ciągu jednej doby mogą ich zjeść nawet dwa tysiące! Niestety o nietoperzach nie możemy wypowiadać się wyłącznie w superlatywach. Od dawna wiadomo, że mogą one bowiem przenosić choroby wirusowe. Cały problem polega na tym, że same są odporne na większość patogenów, dzięki temu zakażenie przebiega u nich bezobjawowo. Naukowcy udowodnili, że to właśnie od nietoperzy pochodzą koronawirusy wywołujące większe bądź mniejsze epidemie. SARS, MERS, a także koronawirus 2019-nCoV to właśnie ich sprawka. Szczególnie niebezpieczne są ugryzienia nietoperzy. Takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko. Nietoperze mogą przenosić wirusy na inne zwierzęta, np. węże czy gryzonie, a te w dalszej kolejności na ludzi.

Pamiętajmy też, że nietoperze żyjące w Polsce nie stanowią dla nas zagrożenia. Najgroźniejsze są te mieszkające w Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Jeśli wybieramy się więc w podróż, przestrzegajmy wszelkich zasad higieny – nie jedzmy nieumytych warzyw i owoców, a wodę pijmy jedynie butelkowaną.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *