Coraz więcej z nas rezygnuje ze spożywania mięsa. Wiemy też doskonale, jak niezdrowe jedzenie destrukcyjnie wpływa na stan naszego zdrowia. Chcemy cieszyć się dobrą formą, a zamiast hamburgera wybieramy raczej pożywną szklankę warzywnego soku. Co na ten temat mówią eksperci? Ile soku powinniśmy wypijać każdego dnia, by rzeczywiście móc wpłynąć korzystnie na zdrowie?

Statystyczny Polak wypija średnio 14 litrów soku rocznie, a jeszcze kilka lat temu piliśmy ich o jakieś 2 litry mniej. Wzrost świadomości to przede wszystkim zasługa kampanii społecznych, ale także trendów, jakie docierają do nas z Zachodu.

Okazuje się jednak, że nadal pijemy zbyt mało soków. O ile dietetycy wskazują, że optymalna ilość wypijanego soku dziennie to minimum jedna szklanka, my wypijamy tylko 38 mililitrów. Cieszy jednak fakt, że o ile w całej Europie ilość wypijanych soków spada, w Polsce wzrasta.

Jakie soki wybieramy najczęściej?

Polacy piją przede wszystkim soki owocowe, chociaż ogromną popularnością cieszą się też soki marchewkowe oraz pomidorowe. Niestety, nadal rzadko patrzymy na skład soków nabywanych w sklepach. Kupujemy te z soku zagęszczanego, które przecież nie zawierają tak dobroczynnych właściwości, jak soki tłoczone.

Producenci małych sprzętów AGD, takich jak wyciskarka kuvings przyznają jednak, że każdego roku sprzedaż sprzętów do wyciskania naturalnych i świeżych soków wzrasta. Zaczynamy zdawać sobie sprawę, że tylko dobra jakość produktu może korzystnie wpływać na nasz organizm.

Warto również dodać, że dowolna wyciskarka dwuślimakowa pozwala szybko sporządzić sok zgodnie z indywidualnym gustem smakowym. Jej właściciel może łączyć owoce i warzywa i pić kompozycje, jakich nie znajdzie w sklepach. Dzisiaj coraz częściej stawia się na soki warzywne. Hitem jest ten ze szpinaku, natki, pietruszki, jarmużu czy buraka. Doskonale sprawdzają się też połączenia owoców z warzywami, na przykład jabłko, banan, marchew czy szpinak, cytryna i jabłko. Wszystko zależy tak naprawdę od kulinarnego gustu. Każda wyciskarka do soku hurom czy innej renomowanej marki bez problemu poradzi sobie ze sporządzeniem soku z dowolnych składników. Należy przy tym wspomnieć, że w długim okresie nabywanie soków w sklepie staje się nieopłacalne.

Artykuł merytoryczny powstał we współpracy z: MocSokow.pl

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *