Wiosna sprzyja porządkom. Robimy przegląd w szafach, segregujemy rzeczy, czyścimy każde pomieszczenie, rozpoczynamy sezonowe prace ogrodowe. Często zapominamy jednak, aby… wiosennych porządkach w samochodzie. Jak więc szybko i sprawnie przygotować swój pojazd do najcieplejszych miesięcy w roku? Podpowiadamy!
1) Zmiana opon
Gdy wiosna rozgości się u nas na dobre, warto szybko udać się do serwisu wulkanizacyjnego. Najlepszym momentem do zmiany opon z zimowy na letnie jest sytuacja, gdy średnia temperatura dzienna przekracza 7 stopni Celsjusza. Jazda na oponach zimowych wiosną i latem nie jest wskazana nie tylko z powodów bezpieczeństwa. Opony zimowe są miękkie, dlatego też jeżdżenie na nich w najcieplejszych miesiącach w roku sprawi, że znacznie szybciej będą się ścierać. Częste jeżdżenie może doprowadzić więc do szybszej konieczności wymiany ogumienia. Poza tym na rozgrzanym asfalcie „zimówki” tracą swoje właściwości.
2) Porządek na zewnątrz – kosmetyki samochodowe
Aby pozbyć się pozimowej soli drogowej, która jest szkodliwa dla karoserii, koniecznie udaj się na myjnię. Starannie umyj pojazd – nie zapominaj o żadnych zakamarkach. Nie omiń także felg i opon. Na zakończenie pokryj karoserię woskiem – dzięki temu ochronisz ją przed promieniami słońca, a przy okazji ułatwisz sobie kolejne mycie.
3) Porządek w środku
Nie zapominaj również o porządku wewnątrz kabiny. Zdecydowanie lepiej wsiada się przecież do czystego i pachnącego środka. Dokładnie więc wyczyść kokpit, odkurz podłogę, wytrzep dywaniki i umyj szyby. Trudno dostępne miejsca, takie jak nawiewy, możesz przeczyścić patyczkami kosmetycznymi. W razie konieczności wypierz i zaimpregnuj również tapicerkę. Na rynku znajdziesz wiele preparatów, po które warto sięgnąć. Dzięki im wnętrze będzie nie tylko wypielęgnowane, ale i pachnące. Poza tym wyjmij z bagażnika szczotki i skrobaczki do szyb – zimowe akcesoria prędko się nie przydadzą, więc nie ma sensu ich wozić.
4) Podwozie na cenzurowanym
Okres jesienno-zimowy jest trudny nie tylko dla kierowców, ale i dla ich pojazdów. Substancje chemiczne, śnieg, piasek, trzaskający mróz niekorzystnie wpływają na samochody. Dlatego też po tym czasie warto sprawdzić, w jakim stanie jest podwozie.
5) Układ hamulcowy i płyny
Wiosna sprzyja podróżom. Dlatego koniecznie sprawdź, w jakim stanie po zimie są tarcze, klocki i cały układ hamulcowy naszego pojazdu. Przy tej okazji skontroluj również poziom płynów eksploatacyjnych oraz ich stan.
6) Klimatyzacja
Przy okazji wiosennych porządków warto zadbać o klimatyzację. Należy poddać ją okresowemu odgrzybianiu. Mikroorganizmy, które rozwijają się w jej kanałach mogą wywoływać różne choroby, nieżyty, czy nawet powodować alergię.
7) Wycieraczki
Po zimie warto wymienić wycieraczki – zazwyczaj bowiem są one w opłakanym stanie. Pod wpływem niskich temperatur guma twardnieje i tracą one swoje właściwości. A wiosna to czas, kiedy obfitych deszczów nie brakuje, dlatego nowe, sprawne wycieraczki będą jak znalazł.