Każdego roku rak piersi odbiera życie kilkunastu tysiącom kobiet – mamom, siostrom, przyjaciółkom… Panie zbyt późno dowiadują się, że są chore – rak bowiem nie boli. Mało tego, w początkowym stadium nawet nie wpływa źle na samopoczucie. Tylko więc regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Musimy mieć bowiem świadomość, że rak piersi wcześnie wykryty jest w pełni uleczalny!

Czołowy zabójca

Rak piersi jest jednym z czołowych zabójców wśród kobiet w naszym kraju. Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów.

Spośród wielu czynników rakotwórczych coraz częściej wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. Trzeba mieć świadomość, że ryzyko tej choroby znacznie wzrasta po 50 roku życia. Poza tym wpływ na nią mogą mieć czynnik hormonalnej, wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej, niewłaściwa dieta oraz otyłość, niedostateczna aktywność fizyczna, częste spożywanie alkoholu, a także wcześniejsze choroby piersi.

Najistotniejsza profilaktyka

W przypadku raka piersi najistotniejszą rolę odgrywa profilaktyka. Regularne badania bowiem pozwalają wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym etapie choroby, wtedy gdy możliwe jej jej skuteczne i całkowite wyleczenie.

Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.

Badanie piersi nazywa się mammografią. Można je zrobić w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Polski. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Wszelkie zmiany wykrywane są za pomocą promieni rentgenowskich. Niektóre kobiety odczuwają krótko trwające uczucie dyskomfortu związane z koniecznością ucisku piersi podczas badania. Ucisk jest konieczny, żeby uzyskać odpowiednią wiarygodność badania.

Kiedy powinno się wykonywać badania?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, wykonywanie tego badania zaleca się kobietom:

  1. od 40. do 50. roku życia — raz na 2 lata;
  2. po 50. roku życia — raz w roku.

Ponadto po 12 miesiącach mogą zrobić badania kobiety, w których rodzinie:

wystąpiła mutacja genowa BRCA 1 lub BRCA 2;

jedna z najbliższych członkiń rodziny miała raka piersi lub jego podejrzenie.

Do lekarza należy się również zgłosić w momencie, gdy:

  • zauważyłaś zmianę wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce,

  • wyczułaś guzki lub zgrubienia w piersi lub pod pachą,

  • kolor skóry piersi się zmienił,

  • pierś stała się pomarszczona, wciągnięta, skóra na niej zaczęła się łuszczyć,

  • zauważyłaś zmiany w obrębie brodawek.

Mammografia w Medyk Centrum Częstochowa

Poradnia Ginekologiczna w Medyk Centrum Częstochowa

Poradnia Onkologiczna Medyk Centrum Częstochowa

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *