Karma sucha czy mokra? A może lepiej kasza i gotowane mięso? Przyprawiać czy nie? Prawidłowe odżywianie odgrywa w życiu naszego czworonożnego pupila bardzo istotną rolę. Musimy mu zapewnić wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki pokarmowe. Pies nie może też chodzić ani przekarmiony, ani niedożywiony. Co zatem serwować naszemu pupilowi i jak często?
Tylko odpowiednio zbilansowana dieta może sprawić, że nasz psiak będzie zdrowy, szczęśliwy i pełen energii. Pożywienie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnego psa – jego wieku, rasy, wielkości, trybu życia. Jedzenie nie może też być monotonne – nie wystarczy, że codziennie będziemy serwować naszemu pupilowi kilogramy mięsa. Musimy mu także dostarczyć odpowiednią ilość białka, tłuszczów i węglowodanów. Jeśli, któregoś ze składników zabraknie, może to obciążyć cały organizm psa i prowadzić do występowania różnego rodzaju chorób.
Owoce tak, słodycze nie
Jeśli decydujemy się na samodzielne przygotowanie posiłków, pamiętajmy, aby były one urozmaicone. Mięso powinno być ugotowane i bez kości. Zmieniajmy też smaki – nie serwujmy mu ciągle jednego rodzaju. Może postawić na przykład na drób, wołowinę czy wieprzowinę. Z podrobów zaleca się wątroby, serca, nerki, śledziony i żwacze. Raz na jakiś czas możemy zaserwować naszemu psiakowi rybę. Do tego dodajmy węglowodany w postaci ugotowanych ziemniaków bądź makaronu czy ryżu albo kaszy. Całość uzupełnijmy warzywami takimi jak marchew, seler, cukinia, buraki i pietruszka. Dietę możemy też urozmaicać… owocami. Psa możemy poczęstować na przykład jabłkiem, gruszką, śliwką (oczywiście bez pestki), arbuzem (też bez pestek), melonem, malinami czy borówkami. Unikajmy natomiast między innymi winogron (zawierają substancje, które mogą uszkodzić nerki i wątrobę), awokado oraz owoców cytrusowych typu pomarańcze czy grejpfruty, które mogą spowodować biegunki i wymioty. Zaszkodzić mogą też słodycze – cukierki, ciastka i czekolada. A skoro już mowa o „kwestiach ludzkich”, pamiętajmy, aby nie uszczęśliwiać psa na siłę i nie doprawiajmy jego posiłków.
Nie dla „ludzkiego” jedzenia
Nie dawajmy psu jedzenia przeznaczonego dla ludzi. Dlaczego to tak istotne? Bo sposób przyjmowania i trawienia pokarmu jest inny niż u człowieka. Inaczej jest też zbudowany jego żołądek i jelita – jedzenie przeznaczone dla ludzi może je podrażnić.
Jeśli nie chcemy codziennie gotować, możemy postawić na gotowe karmy. Powinny one dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Sprzedawcy w sklepie zoologicznym z pewnością podpowiedzą, która będzie najlepsza dla naszego pupila. Jeśli pies ma alergię na niektóre składniki, jego dietę powinniśmy skonsultować z weterynarzem.
Jak często karmić?
Wszystko zależy od jego wieku, wielkość, aktywności fizycznej i zdrowia. Przyjmuje się jednak, że szczeniaki (do 6 miesiąca życia) powinny jeść trzy razy dziennie, dorosłe psiaki mogą jeść raz lub dwa razy dziennie. Pamiętajmy też, aby dawać psu taką ilość jedzenia, jakiej rzeczywiście potrzebuje. Nie chcemy przecież, aby nasz pupil chodził niedożywiony, albo miał nadwagę. Nie zapominajmy również o wodzie – powinna być ona zawsze świeża i w każdym momencie dostępna na… wyciągnięcie pyszczka.