Urazy barku są powszechnym problemem. Można się ich nabawić zarówno podczas aktywności fizycznej, jak również wykonywania najprostszych codziennych czynności jak np. wieszanie zasłon, mycie okien czy malowanie ścian. Aby znaleźć przyczynę i źródło dolegliwości lekarz wykonuje artroskopię. Co to takiego? Zabieg polegający na wprowadzeniu do stawu endoskopu przez niewielkie nacięcie. Dzięki temu medyk może dokładnie obejrzeć wnętrze stawu na monitorze, postawić szczegółową diagnozę i ewentualnie przeprowadzić niezbędne procedury lecznicze.

Polecamy: HALUKSY: JAK POWSTAJĄ I JAK JE LECZYĆ?

Staw barkowy jest odpowiedzialny za największy zakres ruchomości kończyny górnej. Na urazy z nim związane narażeni są nie tylko sportowcy. Urazy barków to także codzienność osób, których praca wymaga utrzymywania ramion w górze lub podnoszenia w ten sposób cięższych przedmiotów. Zresztą mogą się one przytrafić każdemu, nawet podczas mało obciążających czynności – wystarczy silniejsze uderzenie lub upadek, by uszkodzić staw barkowy. Wszelkie problemy ze stawem barkowym oraz innymi narządami ruchu należy konsultować z ortopedą. Aby ustalić przyczynę bólu i zlikwidować jego źródło najczęściej zleca się artroskopię. Jakie są wskazania do takiego zabiegu? Przede wszystkim uwolnienie i usunięcie zrostów w przestrzeni podbarkowej, artroskopowe rekonstrukcje w niestabilnościach barku, artroskopowe rekonstrukcje ścięgien mięśni rotatorów, synowektomie w reumatoidalnym zapaleniu stawów, usunięcie ciał wolnych, a także wycięcie zmian zwyrodnieniowych.

Polecamy: PO CO WYKONUJE SIĘ MORFOLOGIĘ KRWI?

Podczas zabiegu lekarz robi dwa około 5-8 mm nacięcia i wprowadza do stawu barkowego artroskop z wmontowaną kamerą, która przesyła na monitor obraz z badanego miejsca. Dzięki temu chirurg ma możliwość precyzyjnego wprowadzenia narzędzi chirurgicznych. Rany skórne po zabiegu są minimalne (do 1cm) i bardzo szybko ulegają wygojeniu. Czas artroskopii wynosi od 1 do 3 godzin w zależności od planowanych procedur w trakcie operacji. Artroskopia jest techniką o minimalnej inwazyjności. Dzięki temu możliwy jest szybszy powrót do zdrowia pacjenta. Nie wiąże się ona również z długą hospitalizacją – wypis otrzymuje się albo w dniu, albo dzień po zabiegu. Same szwy natomiast zdejmowane są po około 10-14 dniach. Operowana kończyna górna układana jest w określony sposób lub umieszczana w ortezie. Wszystko zależy od procedur wykonanych w trakcie artroskopii. Po zabiegu pacjent powinien schładzać okolice barku – w ten sposób ograniczy pooperacyjny obrzęk tkanek i zmniejszy ewentualne dolegliwości bólowe. Co istotne, już w pierwszej dobie po artroskopii stawu barkowego można już wstawać i chodzić. Sam proces rekonwalescencji może trwać od 1-6 miesięcy. Aby odzyskać pełną sprawność konieczna jest rehabilitacja. Ćwiczenia można najczęściej rozpocząć już w pierwszym tygodniu po zabiegu. Największy nacisk jest kładziony przede wszystkim na te wzmacniające i rozciągające.

Pytania i odpowiedzi na temat urazów barku dostępne na stronie Medyk Centrum

Polecamy: BÓL SERCA: KIEDY POWINNIŚMY SIĘ ZGŁOSIĆ DO LEKARZA?

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *