Haluksy, czyli paluchy koślawe, są uznawane za chorobę cywilizacyjną. Dotyka ona coraz większą liczbę osób – głównie są to kobiety, jednak i w przypadku mężczyzn nie jest ona wykluczona. W naszym artykule wyjaśniamy, jak powstają haluksy i jak je leczyć.

Polecamy: WYSTARCZY 30 MINUT, BY POZBYĆ SIĘ WSTYDLIWEGO PROBLEMU

Nasze stopy są nieustannie narażone na liczne przeciążenia oraz urazy. Często to właśnie one powodują różnego rodzaju zniekształcenia. Do tego dochodzi stosowanie niewygodnego i niefunkcjonalnego obuwia i na efekty nie trzeba długo czekać. W naszym społeczeństwie coraz powszechniejszy staje się na przykład problem haluksów. Mówimy o nich w momencie wadliwego ustawienia dużego palca stopy – jest on odchylony w bok. W efekcie kość śródstopia zaczyna wystawać poza obraz fizjologiczny. Z czasem deformacja może się pogłębiać i powiększać..

Polecamy: NIE ZAPOMNIJ O BADANIU PIERSI

Powstawanie haluksów jest uwarunkowane genetycznie. Ale nie tylko. Ma ono również podłoże cywilizacyjnie. Na deformację stopy ma bowiem ogromny wpływ niewłaściwe obuwie. Dlaczego haluksy zdecydowanie częściej pojawiają się u kobiet? W dużej mierze to zasługa butów zwężających przodostopie (z wąskimi noskami) i wysokich obcasów. Nie bez powodu pierwsze doniesienia o haluksach pochodzą z początku XVIII wieku, kiedy zaczęto nosić tego typu buty. O stopy warto więc zadbać już od dzieciństwa. To, w jaki sposób podejdziemy do tego w młodości, zaprocentuje w wieku dojrzałym. Jeżeli w rodzinie występuje problem haluksów, zaleca się jak najrzadsze noszenie butów na wysokim obcasie.

Polecamy: TE BADANIA GINEKOLOGICZNE NALEŻY ROBIĆ REGULARNIE!

Haluksy wiążą się z defektem estetycznym, ale również z bólem. Metod leczenia jest wiele – o konkretnym sposobie w przypadku danego pacjenta decyduje specjalista podczas konsultacji. Znaczący wpływ ma tutaj bowiem stopień zaawansowania choroby. W początkowym stadium trzeba przede wszystkim postawić na odpowiednie obuwie, wkładki do butów i łagodzenie dolegliwości z wykorzystaniem środków farmakologicznych i fizjoterapii. W momencie, gdy choroba jest bardziej zaawansowana, konieczne może okazać się leczenie operacyjne, które ma zapobiec dalszemu pogłębianiu się deformacji.

REJESTRACJA TELEFONICZNA (34) 365 46 66

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *