Ostatnio gorzej się czujesz? Masz wrażenie, że ciągle chodzisz zmęczona? Zrób sobie morfologię krwi. To podstawowe badanie diagnostyczne polegające na ilościowej i jakościowej ocenie występujących w niej elementów morfotycznych. Wykonuje się je zarówno w celach profilaktycznych, jak i w diagnostyce różnorodnych schorzeń.

Polecamy: ODCISKI – DOMOWE SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ ODCISKÓW

Najczęstsze przyczyny dla których wykonuje się morfologię to: podejrzenie niedokrwistości, krwotoku wewnętrznego lub nadkrwistości, diagnostyka i kontrola innych chorób krwi, podejrzenie skazy krwotocznej, podejrzenie stanu zapalnego czy podejrzenie choroby zakaźnej. Ale nie tylko. Morfologia jest zalecana przez lekarzy profilaktycznie.

Polecamy: LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM

Podczas morfologii uzyskujemy informacje między innymi na temat poziomu:

  • erytrocytów, czyli krwinek czerwonych, które odpowiadają za transport tlenu i dwutlenku węgla,
  • trombocytów, czyli płytek krwi, które odpowiadają za krzepnięcie krwi,
  • leukocytów, czyli krwinek białych, które odpowiadają za stronę odpornościową organizmu.

Polecamy: CO TO JEST ORTOLEKSJA?

Możemy wykonać morfologię krwi podstawową, gdzie mamy podział krwinek białych na trzy grupy: limfocyty, neutrofile, mieszane lub morfologię pełną, gdzie mamy podział krwinek białych na pięć grup: neutrofile, bazofile, eozynofile, monocyty i limfocyty. Koszt pierwszego badania to 10 zł, a drugiego 12 zł. Różnica w cenie jest minimalna. Warto więc – aby rzeczywiście mieć pełen zakres informacji – zdecydować się na drugą opcję.

Polecamy: DOMOWE SPOSOBY NA DROŻDŻYCĘ (KANDYDOZA)

Badanie morfologiczne wykonuje się na czczo (dopuszczalne jest picie niewielkiej objętości, szklanki czystej wody). Lekarze zalecają, aby ostatni posiłek poprzedniego dnia zjeść nie później niż o godzinie 18.00. Krew do badania należy pobierać w godz. 7.00-10.00. Wyniki dostępne powinny być już po kilku godzinach. Dzięki nim mamy rzetelny obraz kondycji naszego organizmu. Cykliczne wykonywanie morfologii – przynajmniej raz w roku – jest niezwykle ważne, bo pozwala na wykrycie chorób nawet w ich bardzo wczesnej fazie. Jeśli któryś z parametrów morfologii będzie nieprawidłowy, warto powtórzyć badanie po kilku dniach i w razie konieczności udać się albo do lekarza rodzinnego po dalsze skierowania lub zalecenia, albo prosto do odpowiedniego specjalisty.

Cennik badań w Medyk Centrum Częstochowa

Morfologia podstawowa: 10 zł
Morfologia pełna 5diff: 12 zł

Badanie w godz. 7.00-10.00 (należy przyjść na czco). Wyniki dostępne tego samego dnia po południu.

REJESTRACJA TELEFONICZNA   (34) 365 46 66

 

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *