Morfologia jest podstawowym, diagnostycznym badaniem krwi polegającym na ilościowej i jakościowej ocenie występujących w niej elementów morfotycznych. Jej normy zależą od wielu czynników i nie powinny być rozpatrywane w oderwaniu od innych elementów procesu diagnostycznego. Dla uspokojenia ciekawości podpowiadamy, o czym mogą świadczyć poszczególne wyniki. Pamiętajmy tylko, że mogą nie znaczy, że świadczą! Po rzeczywistą interpretację udajmy się do lekarza.

Polecamy: TA KOMÓRKA NISZCZY RAKA – PRZEŁOM W MEDYCYNIE?

Morfologia to bardzo często wykonywane badanie, zarówno w celach profilaktycznych, jak i w diagnostyce różnorodnych schorzeń. Najczęstsze przyczyny dla których wykonuje się to badanie: podejrzenie niedokrwistości, krwotoku wewnętrznego lub nadkrwistości, diagnostyka i kontrola innych chorób krwi, podejrzenie skazy krwotocznej, podejrzenie stanu zapalnego czy podejrzenie choroby zakaźnej.
Normy badań laboratoryjnych zależą od wielu czynników i nie powinny być rozpatrywane w oderwaniu od innych elementów procesu diagnostycznego. Ich ocenę najlepiej przeprowadzi lekarz prowadzący. Jeśli jednak zżera nas ciekawość, podpowiadamy, co mogą – ale nie muszą – sugerować wyniki.

Polecamy: 5 POPULARNYCH MITÓW DOTYCZĄCYCH ZAĆMY

– erytrocyty, czyli krwinki czerwone – ich obniżony poziom najczęściej jest oznaką anemii. Podwyższony z kolei może świadczyć o niedotlenieniu organizmu lub zwiększoną produkcję hormonu odpowiedzialnego za wytarzanie erytrocytów. Może też być oznaką tzw. nowotworowego rozrostu krwinek czerwonym, czyli raka.

Polecamy: LECZENIE KANAŁOWE POD MIKROSKOPEM

– trombocyty – podwyższony poziom pojawia się podczas przewlekłych zakażeń organizmu, po wysiłku fizycznym, a także w sytuacjach niedoboru żelaza. Zbyt niski natomiast może być następstwem upośledzonego wytwarzania szpiku, a także niepożądanego działania leków przeciwbólowych oraz antybiotyków.

Polecamy: SPRAWDŹ CZY CIERPISZ NA FOMO

– leukocyty – niski poziom powiązany jest z chorobami zakaźnymi lub uszkodzeniem szpiku kostnego przez środki chemiczne lub promienie jonizujące. Występuje też przy białaczce oraz ciężkich zakażeniach antybakteryjnych. Podwyższony poziom natomiast ma podłoże fizjologiczne – za główny czynnik uznaje się temperaturę otoczenia.

Polecamy: STŁUSZCZENIE WĄTROBY – JAK ROZPOZNAĆ?

– limfocyty – podwyższone mogą sugerować przewlekły proces zapalny, za który odpowiadać może zakażenie bakteryjne, zwłaszcza prątkami gruźlicy, albo zakażenie wirusowe, jak WZW typu B. Bardzo wysoka limfocytoza może wskazywać na choroby nowotworowe, takie jak szpiczak mnogi lub białaczka. Obniżenie ich poziomu może pojawić się w przebiegu wielu schorzeń, w tym spowodowanych zakażeniami, chorób nowotworowych, hematologicznych, endokrynologicznych, zespołów niedoborów immunologicznych i kolagenoz naczyniowych. Mogą być też konsekwencją zażywania niektórych leków, działania silnego stresora lub ciężkiego niedożywienia.

Polecamy: ODCISKI – DOMOWE SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ ODCISKÓW

– hemoglobina – zbyt niski poziom może sygnalizować anemię lub zbyt dużą ilość wody w organizmie. Zbyt wysoki nadkrwistości lub zaburzeniach gospodarki wodno-elektrolitowej.

Polecamy: PROBLEMY ZDROWOTNE WIDOCZNE NA TWARZY

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *