Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że z twarzy można wyczytać nie tylko nastrój. Wiele zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych daje znaki właśnie na twarzy. Nie powinniśmy ignorować takich problemów z cerą jak: wszelkie plamy na twarzy, podkrążone oczy, żółte oczy, wysuszona skóra czy wiele innych zmian, które nas niepokoją. Może się okazać, ze powinniśmy udać się do lekarza?

Żółte plamy wokół oczu 

Żółte oczy jak i żółknięcie całego ciała to niewątpliwie objaw żółtaczki i powinniśmy się jak najszybciej udać do lekarza! Jesli natomiast tylko białka naszych oczu są żółte, mogą to być objawy: problemów z układem krążenia, wysokiego cholesterolu, miażdżycy lub cukrzycy.

Nienaturalnie blada twarz 

Nienaturalnie blada lub nawet szara twarz, i nie mamy tutaj na myśli skutku pory roku, może oznaczać poważne problemy. W pierwsze kolejności zbadaj sobie poziom żelaza we krwi. Mogą to być oznaki anemii.

Nadmierne owłosienie i trądzik na brodzie 

Wiele z nas boryka się z tak zwanym damskim wąsikiem. Spora część z nas depiluje tę część twarzy. Ale warto też zwrócić uwagę na to jak mocny jest “zarost”. Jeśli jest on widoczny, twardy w dotyku, może się okazać, że mamy problemy hormonalne. Koniecznie udaj się do endokrynologa i ginekologa. Konieczne będą badania na poziom hormonów, a także usg narządów rodnych, w szczególności jajników.

Siniejący nos i częste krwawienie z nosa

Niepokojące są częste krwawienia z nosa, które mogą być związane z nadciśnieniem. Poza tym siniejący nos może świadczyć o problemach z sercem lub płucami. W obu przypadkach lepiej skonsultować się z lekarzem.

Worki pod oczami 

Cienie pod oczami to zmora wielu osób. Są najczęściej objawem przemęczenia, nadmiaru stresu lub nieprawidłowej pozycji podczas snu. Ale warto też zauważyć, że jest to objaw nadmiernego spożycia alkoholu i palenia papierosów. Jesli natomiast prowadzisz zdrowy tryb życia i się wysypiasz, mogą one być objawem zaburzeń hormonalnych lub problemów z nerkami.

Opuchnięta twarz 

Opuchnięta twarz to pierwszy objaw niedoczynności tarczycy, a także chorób układu krążenia.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *