Mandragora to roślina z rodziny psiankowatych i pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Ze względu na nietypowy kształt korzenia została nazwana “korzeniem ludzkim”. Mimo, że roślina ma silne właściwości trujące posiada również szereg cech pozytywnie wpływających na zdrowie.

Już w średniowieczu służyła jako jeden z pierwszych środków znieczulających stosowanych podczas zabiegów. Wierzono również, że roślina ma silne działanie stymulujące płodność u kobiet i mężczyzn. Po wymieszaniu z winem mandragora służyła jako jeden z pierwszych środków używanych podczas operacji o wartościach znieczulających i usypiających.

Istnieją dwie odmiany mandragory: żeńska i męska. Męska kwitnie wczesną wiosną i charakteryzuje się białymi liśćmi, owoce koloru szafirowego i kwiaty w kolorze biało fioletowym. Natomiast żeńska odmiana kwitnie jesienią, liście przypominają sałatę a korzenie rośliny są z czarną skórką i posiadają biały miąższ. Wedle wierzeń, mandragora męska wpływa na płodność mężczyzn, a żeńska – kobiet.

Roślina ma silne właściwości znieczulające. Dzięki zawartym w niej alkaloidom, pomaga w leczeniu bezsenności, stresu oraz bólu. Stąd do pewnego czasu była składnikiem leków przeciwbólowych stosowanym w leczeniu reumatyzmu, bólu kości i stawów.Obecnie w medycynie mandragora jest stosowana niezwykle rzadko ze względu na silną toksyczność, która może nawet doprowadzić do śmierci.

Roślina nie wymaga specjalnych warunków do jej uprawy, ale z uwagi na toksyczne właściwości mandragory, nie zaleca się przebywania w jej pobliżu dzieci i zwierząt.

 

 

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *