Wydaje ci się, że twoja skóra ma żółty odcień? Na twoich nogach coraz częściej pojawiają się siniaki i obrzęki? Odczuwasz ciągłe zmęczenie? Często zmagasz się z bólem brzucha? Możesz cierpieć na dość rzadką, ale niezwykle groźną chorobę Wilsona.

Polecamy: 5 POPULARNYCH MITÓW DOTYCZĄCYCH ZAĆMY

Choroba Wilsona jest uwarunkowana genetycznie. Powoduje ona zaburzenie metabolizmu miedzi w organizmie. Ta w przypadku zdrowego człowieka zwykle jest wydzielana z żółcią, jednak choroba powoduje, że gromadzi się ona w wątrobie prowadząc do jej uszkodzenia, a nawet marskości. Po przekroczeniu możliwości magazynowania tego pierwiastka, trafia on z krwią do innych tkanek. W efekcie może spowodować uszkodzenie nerek, rogówek oczu, a nawet mózgu!

Polecamy: STŁUSZCZENIE WĄTROBY: PRZYCZYNY I OBJAWY

Choroba Wilsona jest o tyle niebezpieczna, że początkowo nie daje żadnych objawów. Niestety miedź odkłada się w organizmie już od chwili narodzin, a pierwsze objawy występują dopiero między 20. a 30. rokiem życia, kiedy wiele narządów może być już uszkodzonych. Dlatego też u blisko połowy chorych występują zaburzenia funkcji wątroby: zapalenie wątroby (przewlekłe lub ostre), marskość wątroby oraz nadostre zapalenie wątroby.

Polecamy: ODCISKI – DOMOWE SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ ODCISKÓW

Do tego dochodzą zaburzenia neuropsychiatryczne, czyli zaburzenia nastroju, zaburzenia osobowości, zaburzenia funkcji poznawczych itd. Chorzy odczuwają też drżenie rąk, mają wybiórczy apetyt na potrawy, zaburzenia w pisaniu, ślinotok, zachwiania równowagi, wzmożone napięcie mięśni, zaburzenia mowy i połykania, ruchy mimowolne. Charakterystycznym objawem jest także żółto-brązowa otoczka w rogówce oka – tzw. pierścień Kaysera-Fleischera.

Polecamy: PROBLEMY ZDROWOTNE WIDOCZNE NA TWARZY

Skąd wiadomo, czy zmagamy się z chorobą Wilsona? Na to pytanie może odpowiedzieć tylko lekarz – na podstawie wyników badań krwi i moczu. Leczenie opiera się głównie na podawaniu leków usuwających z organizmu nadmiar miedzi i zapobiegających ponownemu jej gromadzeniu.

Polecamy: CO SIĘ DZIEJE Z TWOJĄ SKÓRĄ, KIEDY KŁADZIESZ SIĘ SPAĆ Z MAKIJAŻEM

 

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *