Podstawą pysznego i aromatycznego żurku jest oczywiście odpowiedni zakwas. Można kupić gotowy, bądź przygotować samemu. W jaki sposób?
Żurek to jedna z najpopularniejszych zup naszej kuchni. W sklepach oczywiście mamy do wyboru różnego rodzaju zakwasy, które dodaje się do żurku. Przygotowanie ich w domowym zaciszu nie jest jednak skomplikowane i zamiast stawiać na gotowy produkt, można stworzyć własny.
ZAKWAS NA ŻUREK – SKŁADNIKI:
• 5 łyżek mąki żytniej 2000
• 500-700 ml wody (przegotowanej)
• 4 ząbki czosnku
• 3 listki laurowe
• 5 ziaren ziela angielskiego
Do szklanego – najlepiej kamionkowego naczynia – wsypujemy mąkę, dodajemy wodę (ważne, aby była albo letnia, albo zimna) oraz przekrojone na pół ząbki czosnku. Dokładnie mieszamy i dorzucamy listki laurowe oraz ziele. Naczynie przykrywamy gazą lub lnianą ściereczką i pozostawiamy na blacie na kilka dni. Ważne jest, aby umieścić je w ciepłym miejscu w domu. Proces dojrzewania jest różny – zazwyczaj wynosi około 4-5 dni. Dłuższe kiszenie zakwasu spowoduje, że nasz żurek wyjdzie kwaśniejszy. Jeśli chcemy przyspieszyć fermentację, dodajemy chleb bądź łyżkę soku z kiszonych ogórków. Zakwas powinnyśmy codziennie mieszać. Gdy pachnie i smakuje kwaskowo to znak, że jest już gotowy. Możemy go więc przelać do butelek i schować do lodówki.
Oczywiście przepisów na zakwas do żurku jest naprawdę wiele. Możemy więc sami dowolnie zmieniać zestawy przypraw, czy rodzaj mąki, a także sprawdzać, po jakim czasie wyjdzie nam idealny zakwas na żurek.