Przyszła jesień. Oprócz spadających liści jest to też czas zmian w naszej garderobie – letnie sukienki i sandały wymieniamy na swetry i rajstopy lub pończochy. Czy wiesz, jaka jest pomiędzy nimi różnica i kiedy stały się najbardziej popularne?
Być może zaskoczy Cię fakt, że cienkie i elastyczne pończochy, które dzisiaj w swojej garderobie ma prawie każda kobieta, zostały stworzone dopiero podczas II Wojny Światowej. Właśnie wtedy na rynku pojawiły się pierwsze pończochy wykonane z nylonu – syntetycznego włókna, które było przyjemne i niedrogie w produkcji. Dla ówczesnych kobiet, które o wiele częściej niż my, nosiły spódniczki i sukienki, to był doskonały produkt.
Praktyczne nylonowe pończochy stały się konkurentami dla ich jedwabnych odpowiedników, których ze względu na cenę materiału nie mógł sobie kupić każdy. W ten sposób sztuczne włókno powstałe w laboratorium amerykańskiej firmy DuPont, wywołało małą rewolucję modową.
Pończochy w czasach wojny miały najczęściej cielisty kolor, a przez całą długość tylnej części przechodził kontrastowy czarny szew. Pomimo tego, że nie ma potrzeby szycia współczesnych pończoch, do dziś można kupić modele z tym kultowym detalem. W kolejnych latach oferta damskich pończoch poszerzyła się o inne kroje i wzory, a także praktyczne rajstopy.
Pończochy a rajstopy
Pomimo tego, że nazywają się podobnie, pończochy i rajstopy zasadniczo się od siebie różnią. Tak, produkowane są z tego samego materiału, ale pończochy kupuje się parami i sięgają mniej więcej do 2/3 wysokości uda, podczas gdy rajstopy sięgają aż do pasa i zakrywają całą dolną część ciała.
Zaletą pończoch jest to, że nigdzie nie uciskają i zakrywają tylko nogi, dlatego doskonale sprawdzają się w cieplejsze dni. Dodatkowo, w porównaniu z rajstopami sięgającymi aż do pasa – wyglądają lepiej. Z drugiej strony jednak nie zapewniają modelującego efektu w okolicy brzucha i boków, który jest główną domeną rajstop.
Daj szansę pasowi do pończoch
Szukając idealnych pończoch z pewnością trafiłaś na modele samonośne, które przylegają do skóry dzięki wzmocnionemu, elastycznemu brzegowi. Ten ma zazwyczaj po wewnętrznej stronie silikonowe paski, które zapobiegają przypadkowemu zsunięciu się pończoch. Te samonośne spokojnie możesz założyć pod wąskie sukienki lub spódniczki, dlatego że w przeciwieństwie do rajstop, nie będą się odznaczać.
Jeśli jednak wyobrażenie założenia ciasnego materiału przylegającego do uda nie przemawia do Ciebie, sięgnij po pas do pończoch z cienkimi paskami do ich zapięcia. Choć może się wydawać, że pasy do pończoch okres największej sławy mają już za sobą, zaskoczy Cię, jak wygodne jest ich noszenie w połączeniu z pończochami. A jeśli lubisz wyrafinowane elementy z nutą retro w swoich ubraniach, koniecznie go wypróbuj.
Rajstopy ogrzeją i zakryją niedoskonałości
Rajstopy są popularne wśród kobiet głównie dlatego, że są praktyczne. Ogrzewają w chłodne, wietrzne dni, nie trzeba patrzeć, czy trzymają się na miejscu, a co najważniejsze, potrafią wymodelować sylwetkę bez konieczności kupowania specjalnej bielizny modelującej. Jeśli sięgniesz po rajstopy ze wzmocnioną talią i efektem ściągnięcia, możesz spodziewać się bardziej płaskiego brzucha i jędrnych pośladków.
Zaletą rajstop jest również to, że są dostępne w większej liczbie kolorów. Pończochy są zwykle produkowane w bardziej neutralnych, podstawowych odcieniach, takich jak czarny, body, biały, szary, granatowy czy bordowy – choć bywają wyjątki od tej reguły, natomiast rajstopy można dostać w prawie wszystkich możliwych odcieniach.
Co oznacza tajemniczy skrót DEN?
Wybierając pończochy i rajstopy, oprócz koloru, kroju czy wzoru, należy wziąć pod uwagę wartość DEN (denier). Jest to jednostka, która wcześniej była używana do wyrażenia miękkości jedwabiu, ale później została przeniesiona do wyrobów pończoszanych wykonanych z innych materiałów.
Im niższa liczba, tym cieńszy i bardziej przezroczysty materiał. Pod oznaczeniem 15 DEN znajdziesz cienkie pończochy, których praktycznie nie widać na skórze, a produkty z oznaczeniem 100 DEN możesz nosić nawet zimą. Wraz z gęstością przędzy wzrasta również wytrzymałość i trwałość pończoch oraz rajstop.
A Ty co wybierzesz – rajstopy czy pończochy?